FAKT24
  WIESEL ZOMREL

  Zomrel Elie Wiesel, laureát Nobelovej ceny, ktorý prežil koncentračný tábor.

  03.07.2016 00:00 / špeciály google+ twitter facebook

  Svet prišiel o legendu. Elie Wiesel zomrel vo veku 87 rokov vo svojom byte v New Yorku. Tento držiteľ Nobelovej ceny za mier sa preslávil svojou knihou Noc, ktorá opisovala utrpenie v koncentračnom tábore. 

  Elie Wiesel lupa
  Wiesel je po smrti. | archív

  Smrť svojho priateľa potvrdil Menachem Rosensaft z centra Jad Vašem. „Jad Vašem musí s ľútosťou oznámiť smrť držiteľa Nobelovej ceny a spisovateľa Elieho Wiesela.

    

  Jeho jedinečný osobnosť mala tak veľa dimenzií,“ uvádza sa v stanovisku centra. Rosensaft si na Wiesela spomenul ako na intelektuálneho bojovníka svedomia a propagátora učenia. „Odmietal nenávisť každého druhu. Samozrejme proti Židom, ale aj proti akejkoľvek inej skupine. Nevystavoval svoje židovstvo ostentatívne voči iným. Skôr sa snažil vysvetľovať jeho tajomstvá a opisoval svoju lásku k tomuto náboženstvu,“ dodáva Rosensaft. Wiesel sa narodil v rumunskom meste Sighet v roku 1928. Počas druhej svetovej vojny sa s rodinou ocitol v koncentračnom tábore Osvienčim, kde v plynových komorách zahynuli jeho matka a sestra. Jeho otca pri pochode do tábora v Buchenwalde zabil dôstojník SS. Wiesel svoje zážitky opísal v knihe Noc, ktorá bola desivým svedectvom utrpenia obetí holokaustu.

   

  Aj keď ho najskôr s knihou odmietlo viac ako desať vydavateľov, z útlej knižky sa po jej vydaní v roku 1960 stal bestseller a doteraz sa z nej predalo viac ako 10 miliónov kusov. 

  jaj | fakt24.sk

  Komentáre k článku