FAKT24


sviatok má , zajtra

  PRÍBEH AKO Z FILMU

  Český superšpión! Do CIA sa infiltroval v roku 1986

  13.07.2016 13:00 / špeciály google+ twitter facebook

  Vo februári 1986 prebehla na berlínskom moste Glienicke dramatická výmena. Sovieti Američanom odovzdali ruského disidenta a na výmenu dostali československého špióna Karla Koechera.

  Český superšpión lupa
  Český superšpión | the guardian

  Je to jediný komunistický agent, ktorý v histórii infiltroval americkú tajnú službu CIA. Koecher bol českým občanom, ktorý žil v utajení v USA celých 21 rokov. Do Ameriky emigroval v roku 1965 a riadil ho dôstojník KGB Alexander Sokolov.

    

  Ten ho označil za superšpióna. Koecherova manželka Hana pôsobila v New Yorku ako obchodníčka s diamantami. Aj napriek tomu, že pre manžela distribuovala tajné správy, nikdy nebola obvinené zo špionáže. Koecherovi sa po rokoch v utajení podarilo zabezpečiť si bezpečnostnú previerku a miesto v CIA. Američania ho však po čase odhalili a zatkli. Celých 14 mesiacov čakal vo väzení na proces. Počas toho sa ho pokúsil zabiť spoluväzeň. Američania ho však napokon so Sovietmi vymenili za disidenta.

   

  „Prišlo auto, zlatý Mercedes, a nemecký právnik Wolfgang Vogel, ktorý dohodol výmenu. Prekročil som hranicu a stretol som sa znovu s manželkou,“ povedal Koecher pre Guardian. KGB Koechera na dva mesiace umiestnila do kúpeľov v Karlových Varoch, kde ho vypočúvali tajní agenti. V súčasnosti žije v tichej vile v blízkosti Prahy.

  | fakt24.sk

  Komentáre k článku