FAKT24


sviatok má , zajtra

  SVETOVÝ POHÁR

  VODNÝ SLALOM: Slafkovský jazdil finále na liekoch, ale zaťal zuby

  10.09.2016 16:15 / šport google+ twitter facebook

  Slovák Alexander Slafkovský sa po roku 2012 druhý raz v kariére stal celkovým víťazom Svetového pohára vo vodnom slalome. Tridsaťtriročný skúsený reprezentant v záverečných finálových pretekoch SP v slovinskom Tacene skončil druhý a vďaka tomu si zabezpečil celkový triumf v sezóne 2016.

  Alexander Slafkovský lupa
  Slafkovský je celkovým víťazom Svetového pohára. | archív

  Slafkovský pôvodne ani nemal štartovať vo finále, keďže v semifinále skončil tesne za postupovou desiatkou na jedenástom mieste. Uvoľnená betónová časť v závere trate však napokon organizátorov prinútila z bezpečnostných dôvodov skrátiť finále o 6 bránok a pustiť doň 15 namiesto 10 kanoistov. Slafkovský z toho profitoval a na skrátenej trati dosiahol čas 75,09 s. Celkovo ho prekonal iba spomenutý Savšek o 64 stotín sekundy.

    

  "Pred pretekmi Slovinci prerábali spodnú časť kanála, lebo im ho vzala voda. Museli to prerobiť rýchlosnúcim betónom, no v semifinále to znova podmyla voda. Bolo to tam dosť nebezpečné, preto nakoniec rozhodcovia zasadli a pustili do finále aj mňa ako jedenásteho a ešte štyroch, ktorí išli za mnou. Trať skrátili o šesť bránok," vysvetlil Alexander Slafkovský v rozhovore pre agentúru SITA. K svojej finálovej jazde poznamenal: "Veľmi som sa chcel dostať do finále a ukázať, na čo skutočne mám. Limitovali ma totiž zdravotné problémy. Dva týdžne mám zablokovaný chrbát a už predtým v Prahe som jazdil s týmito ťažkosťami. V Tacene som bol zasa na brufenoch (lieky proti bolesti - pozn.), zaťal som zuby a vyšlo to. Veľká vďaka fyzioterapeutovi a lekárovi, že ma dali dokopy na finále."

   

  Na skrátenej trati skončil tretí víťaz semifinále Američan Casey Eichfeld. Zostávajúcim dvom slovenským reprezentantom v C1 finále nevyšlo. Strieborný z Ria de Janeiro Matej Beňuš po zaváhaní v úvode skončil ôsmy a päťnásobný olympijský šampión Michal Martikán dvanásty po tom, čo minul jednu z bránok a musel sa vrátiť, čím prišiel o cenné sekundy. Tridsaťtriročný Lipták Slafkovský v tejto sezóne ovládol dve zo štyroch podujatí SP (Seu d'Urgell a Pau) a doma v Liptovskom Mikuláši sa stal majstrom Európy. Pred finálovými pretekmi v Tacene na čele SP mal náskok 19 bodov pred Francúzom Nicolasom Peschierom. Finálové podujatie SP sa boduje dvojnásobne a napokon zvíťazil s náskokom 45 bodov pred Peschierom a 49 bodov pred Britom Adamom Burgessom.

   

  Slafkovský tvrdí, že aj keby zostali v platnosti pôvodné výsledky a on by skončil jedenásty bez postupu do finále, celkové víťazstvo v SP by mu zrejme neušlo. "Boli také teórie, žeby to mohlo stačiť. Záležalo by aj na tom, ako by skončili vo finále tí, ktorí boli vo Svetovom pohári tesne za mnou. Už som si myslel, že sa to nepodarí, ale mal som šťastie, vyšlo to," pokračoval Slafkovský. Skúsený vodný slalomár mal fantastickú prvú časť sezóny, keď sa stal majstrov Európy a triumfova vo dvoch z trojice pretekov Svetového pohára. Na olympijské hry sa nekvalifikoval, preto sa mohol plne sústrediť na iné sezónne vrcholy. "Začiatok sezóny som mal ako zo sna. Všetko, čo som odjazdil, bolo z toho zlato. Teraz v závere to aj pre zdravotné problémy už nebolo ono, ale nakoniec som rád, že som mohol všetkým ukázať, že na to mám. Teraz sa musím dať zdravotne do poriadku a od vody si dám na pár týždňov oddych. V októbri plánujem výjazd do dejiska budúcoročných majstrovstiev sveta francúzskeho Pau a potom už začne príprava na novú sezónu," dodal Slafkovský pre SITA. 

  | fakt24.sk

  Komentáre k článku