FAKT24


sviatok má , zajtra

  HROZÍ NEBEZPEČENSTVO

  Strach z terorizmu pokračuje a ovplyvní aj šport! Výnimočný stav vo Francúzsku až do júla - pre Euro a TdF!

  19.05.2016 16:40 / šport google+ twitter facebook

  Výnimočný stav vo Francúzsku vyhlásený po novembrových teroristických útokoch v Paríži predĺžili pre futbalové majstrovstvá Európy a cyklistickú Tour de France o dva mesiace do júla tohto roku.

  Tour de France lupa
  Terorizmus ovplyvní aj legendárnu Tour. | Tour de France

  Návrh vlády schválila vo štvrtok dolná komora francúzskeho parlamentu. Premiér Manuel Valls opatrenie zdôvodnil potrebou lepšej reakcie úradov v prípade ďalších útokov najmä počas európskeho šampionátu, ktorý potrvá od 10. júna do 10. júla. Výnimočný stav zrušia až v závere júla, aby pokryl aj 103. ročník najslávnejších cyklistických etapových pretekov (2. - 24. júla). Podľa ministra vnútra Bernarda Cazeneuveho rozhodnutie padlo v kontexte "bezprecedentnej teroristickej hrozby".

    

  Francúzski hostitelia futbalových ME 2016 zvýšili ostražitosť po aprílových explóziách na bruselskom letisku a v metre. Za potenciálne terče teroristov považujú najmä fanúšikovské zóny. Náklady na bezpečnostné opatrenia preto zvýšili o 15 percent. "Musíme spraviť maximum, aby sme zaistili bezpečnosť a mohli nerušene oslavovať futbal na štadiónoch aj v zónach," povedal Valls.  

   

  Platnosť výnimočného stavu pred tým predĺžili vo Francúzsku už dvakrát. Jeho ustanovenia poskytujú väčšie právomoci bezpečnostným zložkám na vykonávanie razií, domových prehliadok a nariaďovanie väzby bez súdneho príkazu. Môžu obmedziť či úplne zakázať pohyb osôb a dopravných prostriedkov. 

  | fakt24.sk

  Komentáre k článku