FAKT24


sviatok má , zajtra

  BOLT V ČECHÁCH

  ATLETIKA: V Ostrave je zima, ale aj skvelí fanúšikovia, vraví Bolt!

  19.05.2016 15:00 / šport google+ twitter facebook

  Jamajský superšprintér Usain Bolt je pravidelným účastníkom atletického mítingu Zlatá tretra v Ostrave. Od roku 2006, keď na sever Moravy zavítal po prvý raz, chýbal na najväčšom atletickom podujatí v stredoeurópskom priestore iba trikrát (2007, 2013, 2014).

  Usain Bolt lupa
  Legendárny šprintér Ostravu miluje. | archív

  A aký je dnešný Bolt v porovnaní s tým spred 10 rokov? "Starší, čo ma neteší, ale aj skúsenejší a vyzretejší. Mám odvtedy veľa nových skúseností, medailí aj fanúšikov a snáď som inšpiroval množstvo ľudí," povedal Bolt v rozhovore na webe Zlatej tretry. Šesťnásobný olympijský víťaz a 11-násobný majster sveta chodí do Ostravy pravidelne napriek tomu, že toto mesto v ňom evokuje najmä zimu a daždivé počasie.

    

  "Zima je to prvé, čo mi v súvislosti s Ostravou napadne. Je tu však úžasný manažér mítingu Alfons Juck a dobre sa mi preteká, lebo na štadióne je vďaka divákom veľa energie. Mám veľmi rád miestnych fanúšikov a aj víťazná trofej - sklenená tretra - sa mi veľmi páči," vyrátal Bolt pozitíva takmer každoročného dochádzania z Karibiku do Ostravy. Vlani Bolt bežal v ostravskom chlade 200 m za 20,13, tento rok sa chystá na stovku. Tá by mala odštartovať v piatok o 18.45 h.

   

  "Rád by som bežal pod 9,9 s. Povedali mi, že má byť pekné počasie," zasmial sa Bolt v odpovedi na otázku, na čo si trúfa tento rok. Na výkon pod 10 sekúnd treba stopercentný zdravotný stav. Ako je na tom čoskoro tridsiatnik Bolt po tejto stránke? "Mal som natiahnutý zadný stehenný sval, ale po poslednom vyšetrení by malo byť všetko v poriadku. Cítim sa dobre. Každým tréningom mám lepší pocit ako z toho predchádzajúceho," odpovedal takmer dvojmetrový Jamajčan (195 cm).

   

  Bolt je držiteľom svetových rekordov na 100 aj 200 m a ako člen jamajskej štafety aj na 4x 100 m. A stále vidí ako reálne ďalšie posúvanie svetových maxím vo svojich disciplínach. "Všetko je možné. To je motto, ktorým sa riadim. Trénujem s tým pocitom každý deň a ak sa dobre nastavím, na olympijských hrách v Riu de Janeiro budem útočiť na pokorenie svetového rekordu. Sústredím sa najmä na 200 m, kde by som chcel zabehnúť čas pod 19 sekúnd. Je to v mojich silách. Dopredu ma poháňa tvrdá práca a veľké sny," vravel Bolt na webe zlatatretra.cz. Pre osvieženie pamäti: jeho rekordné časy z MS 2009 v Berlíne majú hodnoty 9,58 s (100 m) a 19,19 s (200 m).

   

  Ak sa kariéra Usaina Bolta prirovná k behu po 400-metrovom atletickom ovále, tak podľa vlastných slov má za sebou už 300 m. "Som už v cieľovej rovinke a finišujem. Platí však, že stále chcem byť najlepší," cituje Bolta portál idnes.cz. Na otázku, kedy teda očakáva, že definitívne "zavesí tretry na klinec", odpovedal: "Zvykol som hovorievať, že skončím po majstrovstvách sveta 2017 v Londýne, ale tréner mi vraví, aby som to už neopakoval. Nech to nechám otvorené, aby som sa rozhodol z roka na rok. Keby som vedel, ako dosiahnuť rovnakú rýchlosť pri menšom tréningovom objeme, zostal by som aktívny ešte veľmi dlho. To mi môžete veriť. Súťaženie je to, čo ma na mojej práci najviac baví. A okrem toho ešte cestovanie."

  | fakt24.sk

  Komentáre k článku