FAKT24


sviatok má , zajtra

  POSLEDNÁ ETAPA

  Posledná etapa BinckBank Tour v Beneluxe: Peter Sagan mal dostatok sily, jeho tím pracoval skvele

  13.08.2017 23:00 / šport google+ twitter facebook

  Belgičan Jasper Stuyven z tímu Trek-Segaredo sa stal víťazom záverečnej 7. etapy na cyklistických pretekoch BinckBank Tour v Beneluxe, ktoré boli súčasťou prestížnej série World Tour.

  Peter Sagan lupa
  Slovenský cyklista Peter Sagan | SITA

  Dvadsaťpäťročný Stuyven sa v záverečných dvoch kilometroch odpútal od hlavnej skupiny favoritov a sólojazdou v náročnom stúpaní do cieľa dovŕšil svoju snahu do víťazného konca.

   

  Slovák Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) po 600 m dlhom stúpaní s priemerným sklonom 8,7% v Geraardsbergene došiel na štvrtom mieste s odstupom 1 s za Stuyvenom. Celkovým víťazom podujatia, ktoré bolo vlani ešte známe pod názvom Eneco Tour, sa stal Holanďan Tom Dumoulin z tímu Sunweb. Na potvrdenie celkového triumfu šampiónovi tohtoročného Giro d´Italia stačilo tretie miesto z nedele. Dumoulin zvíťazil s náskokom 17 s pred Belgičanom Timom Wellensom (Lotto Soudal), Peter Sagan sa posunul z ôsmeho na konečné siedme miesto. Za víťazom zaostal o 1:53 min, stal sa však suverénnym víťazom bodovacej súťaže.

    

  "Oproti včerajšku bolo pekné počasie. Záver etapy bol opäť náročný, ostatní jazdci nechceli spolupracovať, iba sa pozerali, ako zareagujem. S tým však nič nenarobím, jednoducho je to tak. Keď sa pozriem spätne na tento týždeň, som s mojimi výsledkami spokojný, hlavne som rád, že som nespadol. Teraz sa už teším do Montrealu a Québecku," napísal Žilinčan na facebooku.

   

  Dvojnásobný majster sveta Sagan stále nezaokrúhlil počet profesionálnych víťazstiev na ceste na sto. Na práve skončenom podujatí BinckBank Tour sa tešil z víťazstva v etape dvakrát. Dominoval hneď v 1. etape vo Venray a aj v tretej v Ardooie.

   

  "Skúšali sme všetko. Tím pracoval skvele, tak ako počas celého týždňa a Peter mal dostatok sily. Stalo sa však to, čo sa deje často - keď je Peter v "balíku", nikto s ním nechce spolupracovať. Celkovo nie sme s týmto týždňom veľmi spokojní. Samozrejme, získali sme dve etapové prvenstvá, ale Peter je vo výbornej forme a boli sme blízko k celkovému víťazstvu," povedal športový riaditeľ Bora-Hansgrohe Enrico Poitschke pre oficiálny web tímu.

   

  Záverečná etapa viedla z Essenu do Geraardsbergenu v Belgicku, merala 191,3 km a najmä jej druhá polovica mala charakter klasiky. V jej závere museli pretekári absolvovať deväť stúpaní typických pre preteky Okolo Flámska a na jednom z nich - legendárnom Muure s kockovým podkladom 25 km pred cieľom zaútočil Peter Sagan. Slovenskému lídrovi tímu Bora-Hansgrohe sa podarilo natiahnuť pelotón a po nasledujúcom zjazde sa vpredu vytvorila silná skupina so Saganom, Jasperom Stuyvenom (Trek-Segafredo), Timom Wellensom (Lotto-Soudal) aj lídrom celkovej klasifikácie Tomom Dumoulinom (Sunweb). Tento únik nemal dlhé trvanie, čoskoro jazdcov vpredu dotiahli ďalší silní pretekári na čele s Belgičanmi Gregom van Avermaetom (BMC Racing) a Philippom Gilbertom (Quick-Step Floors). Potom nastúpil Rakúšan Lukas Pöstlberger (Bora-Hansgrohe) a došiel si po bonusové sekundy na tzv. Zlatom kilometri 20 km pred cieľom.

   

  Trinásť kilometrov pred hlavnou métou kamery zachytili Petra Sagana ako mení bicykel a potom nasledovala stíhacia jazda muža v modrom drese na čelo pretekov. Vzhľadom na nižšie časové manko bola úspešná, o ďalší kilometer a pol bol späť v skupine hlavných favoritov. Na dláždenom 700 m dlhom "kopčeku" Denderoordstraat 6 km pred cieľom zaútočilo silné duo Sagan a Van Avermaet, nebolo to zďaleka rozhodujúce. Tri kilometre pred cieľom sa ocitol vpredu Stuyven a utvoril si náskok 12 sekúnd. Ten už bol rozhodujúci. V záverečnom ostrom stúpaní sa síce jeho náskok "scvrkol" na jedinú sekundu, ale na víťazstvo mu to stačilo. Rovnako ako tretie miesto Dumoulinovi na celkový triumf.

   

  Výsledky - BinckBank Tour 2017:

  7. etapa (Essen - Geraardsbergen, 186 km): 1. Jasper Stuyven (Belg.) Trek-Segafredo 4:06:48 h, 2. Philippe Gilbert (Belg.) Quick-Step Floors, 3. Tom Dumoulin (Hol.) Sunweb, 4. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe, 5. Tiesj Benoot (Belg.) Lotto Soudal, 6. Oliver Naesen (Belg.) Ag2r La Mondiale - všetci +1 s

  Konečné poradie: 1. Tom Dumoulin (Hol.) Sunweb 24:34:33 h, 2. Tim Wellens (Belg.) Lotto-Soudal +17 s, 3. Jasper Stuyven (Belg.) Trek-Segafredo +46, 4. Greg van Avermaet (Belg.) BMC Racing +51, 5 Oliver Naesen (Belg.) AG2R La Mondiale +1:14 min, 6. Michael Valgren (Dán.) Astana +1:15, 7. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe +1:53.

  Bodovacia súťaž: 1. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe 123 bodov, 2. Jasper Stuyven (Belg.) Trek-Segafredo 69, 3. Tom Dumoulin (Hol.) Sunweb 69

  sita | fakt24.sk

  Komentáre k článku