FAKT24


sviatok má , zajtra

  CYKLISTIKA

  Froome je týždeň od prvého triumfu na Vuelte

  04.09.2017 15:00 / šport google+ twitter facebook

  Hoci do konca cyklistických pretekov Okolo Španielska chýba ešte šesť etáp, pohľad na celkové poradie môže napĺňať Christophera Frooma (32) a jeho tím Sky veľkým optimizmom. Štvornásobný šampión Tour de France má po 15. etape vyše minútový náskok pred hlavným rivalom Vincenzom Nibalim a v zálohe utorkovú individuálnu časovku v Logroňo, kde môže urobiť rozhodujúci krok k celkovému triumfu.

  Christopher Froome lupa
  Froome si udržal žltý dres pre vedúceho muža celkového poradia. | Facebook

  Víťazstvo na Vuelte Froomeovi doteraz tesne unikalo. Tri druhé miesta z rokov 2011, 2014 a 2016 plus štvrté z edície 2012 chce konečne vymeniť za celkové víťazstvo. Jednoznačne na to má, najmä keď ho podporujú takí skvelí tímoví hráči ako Mikel Nieve, Wout Poels, Salvatore Puccio či Gianni Moscon.

   

  "Milujem atmosféru a obrovskú náročnosť Vuelty. Za moje doterajšie postavenie patrí obrovská vďaka celému nášmu tímu za to, čo odviedli počas prvých dvoch týždňov. Je pre mňa cťou, že môžem byť a jazdiť s týmito skvelými pretekármi. Spôsob, akým kontrolujú preteky a nepanikária, je ako čítať učebnicu cyklistiky," vravel Christopher Froome po nedeľňajšej 15. etape s cieľom v pohorí Sierra Nevada na webe cyclingnews.com.

    

  Víkendové cieľové stúpania na Sierra de la Prandera a Alto Hoya de la Mora poriadne preverili odolnosť pretekárov útočiacich na celkové poradie. A hoci Froome nestál ani v jeden deň na stupňoch víťazov, zo štvrtého, resp. piateho miesta v bezpečí kontroloval vývoj. Čo v jeden deň mierne stratil v súboji s Nibalim, to v druhý deň získal naspäť. "V Sierra Nevade sme išli každý na hranici svojich možností, čiže na maxime. U viacerých pretekárov sa prejavila vysoká náročnosť etáp z ostatných dní. Som rád, ako sme to výborne zvládli," povedal Froome aj za spolujazdcov zo Sky. Na otázku, čo vraví na výrazný progres víťaza dvoch etáp, iba 23-ročného

   

  Kolumbijčana Miguela Ángela Lópeza v španielskych kopcoch, odpovedal: "Nie som prekvapený. Keď som videl, ako vyrovnane kvalitne si počína v horách, bol som si istý, že bude útočiť na ďalšie etapové víťazstvá. Jazdí fantastické preteky." Kolumbijskému mladíkovi patrí v celkovej priebežnej klasifikácii šieste miesto s odstupom 2:51 min za Froomom, hoci ešte pred víkendom bol až na konci prvej desiatky.

   

  Myslí si Froome, že ho môže López ohroziť? "Až doteraz sme sa v tíme koncentrovali najmä na Nibaliho, lebo on je druhý v celkovom poradí. Ak však López bude pokračovať v nastavenom trende, budeme musieť odpovedať aj na jeho útoky," obozretne priznal 32-ročný Brit.

   

  Vuelta po pondelkovom dni voľna pokračuje v utorok už spomenutou časovkou jednotlivcov na 40,2 km v Logroňo na severe krajiny. Do konca pretekov čakajú na pelotón ešte tri dojazdy do kopca vrátane obávaného Alto de L´Angliru, 12,5 km dlhého výstupu s maximálnym sklonom terénu 23,5%. Sobotňajšia etapa s cieľom na Angliru bude mať len 117,5 km, ale bude pravým vyvrcholením pretekov deň pred záverečným dojazdom v Madride.

  sita | fakt24.sk

  Komentáre k článku