FAKT24


sviatok má , zajtra

  PROBLÉMY S BEDROM

  Murray musel pod nôž: Vráti sa bývalá svetová jednotka ešte na kurty?

  08.01.2018 16:38 / šport google+ twitter facebook

  Britský tenista Andy Murray v pondelok podstúpil v austrálskom Melbourne u špecialistu Johna O' Donnella operáciu dlhodobo problémového pravého bedra. Správu priniesol napríklad web Mail Online.

  Andy Murray lupa
  Andy Murray - nový líder svetového rebríčka ATP | KBC TV

  Dvojnásobný olympijský víťaz a držiteľ troch grandslamových titulov vo dvojhre Murray by rád bol nazad na grandslamovom Wimbledone 2. - 15. júla na tráve v Londýne, možno dokonca o čosi skôr, ale zároveň sa nehodlá unáhliť: "Chcem si byť istý, že pri tom comebacku budem pripravený. Nestanovím dátum, lebo niet dôvodu urobiť to. Už sa chcem vyvarovať situácii ako vlani v New Yorku či čerstvejšie v Brisbane." Prezradil, že už 18. decembra absolvoval menšiu intervenciu v oblasti slabín, nesúvisela s hlavným zdravotným hendikepom z ostatných mesiacov.

   

  Tridsaťročný bývalý líder svetového rebríčka Murray sa vo štvrtok odhlásil z vrcholných melbournských Australian Open (15. - 28. novembra), na ktorých bol vo finále v rokoch 2010, 2011, 2013, 2015 a 2016. Informácia prišla iba dva dni po tom, ako zrušil svoju účasť na minulotýždňovom turnaji v Brisbane. Následne na instagrame uviedol: "Musím prehodnotiť možnosti. Pochopiteľne, pokračovanie rehabilitácie je jednou z nich - dopriať tomu miestu viac času na zotavenie. Operácia takisto prichádza do úvahy, ale šanca na úspešný výsledok nie je taká vysoká, ako by sa mi pozdávalo. Vnímam to teda ako druhú voľbu a dúfam, že sa chirurgickému zákroku vyhnem. Musím však túto alternatívu brať na vedomie, akokoľvek sa nádejám v iný vývoj."

   

  Murray si 29. decembra zahral ukážkový set so Španielom Robertom Bautistom-Agutom (2:6) v rámci exhibičného podujatia Mubadala World Tennis Championship v Abú Zabí v SAE, kde bol na medzisezónnej príprave, a potom zamieril k protinožcom. Z Austrálie po dvoch uvedených stornách pôvodne plánoval odletieť na lekárske konzultácie domov, napokon však zvolil iný variant. Teraz v rámci rekonvalescencie musí zostať na južnej pologuli ešte približne týždeň.

   

  Podľa Murrayho operácia dopadla povzbudivo pre budúcnosť: "Som značne optimistický, lebo som po nej hovoril s mojím lekárom a on bol veľmi spokojný. Magnetická rezonancia môjho bedra nevyzerala vábne. Platilo by to u väčšiny tenistov. Tá partia má potenciál privodiť dlhú výluku a jestvuje aj vysoký predpoklad, že sa človek nezotaví do takej miery, aby mohol naďalej hrať vrcholový tenis. Keď som to všetko preberal s mojím operatérom, zhodli sme sa na tom, že zakročí čo najmenej, ale zároveň s najväčšou možnou šancou na zdarný výsledok. Zobral som však na vedomie, že keď ma otvorí a nájde rôzne poškodenia, ktoré treba napraviť, komplexne k tomu prikročí. To sa aj stalo."

   

  Brit spätne netajil rannú nervozitu, ale už nevidel inú cestu: "Bolo to správne rozhodnutie. Už pred Wimbledonom ma bolela chôdza. Priebežne sa to síce zlepšilo, ale je extrémne mentálne vysiľujúce, keď si nepretržite uvedomujete svoje bedro od prvej minúty po prebudení až po večerné líhanie do postele. Hýbal som sa na nejakých 80 %, kleslo to však na 10, 15 či 20 % pri potrebe šprintovať alebo si počínať veľmi výbušne - nebol som v stave."

   

  Murray si uvedomuje, že bude musieť prehodnotiť priority a viac sa šetriť: "Určite budem hrať menej turnajov, koncentrovať sa na ´Majors´ a iné veľké podujatia. Dám tomu prednosť pred nejakými rebríčkovými cieľmi. Na tréningu v Brisbane som mal problémy s pohybom a napriek tomu som konkuroval členom Top 50. Prebojoval som sa do štvrťfinále Wimbledonu, hoci som doslova nemohol chodiť a mal som veľké bolesti. Ak sa teda dostanem čo i len na 95 % optima, verím, že to bude dosť na súperenie na najvyššej scéne. Bez diskusie."

   

  Zverenec Jamieho Delgada 12. júla prehral s Američanom Samom Querreym vo štvrťfinále spomenutého Wimbledonu, odvtedy absentuje a 21. augusta ho na čele singlového renkingu ATP vystriedal Španiel Rafael Nadal. Murray vo svojom prvom funkčnom období panoval 41 týždňov od 7. novembra 2016. Murray má stimul napríklad v tom, že by rád registroval v hľadisku potomkov: "Páčilo by sa mi hrať dovtedy, kým to Sophia bude sledovať a už aspoň trocha chápať, čomu sa venujem. Hovoril som o tom aj s manželkou Kim. Je to jeden z motivujúcich prvkov. Ešte som neskončil. Zvyšok môjho tela je na tom fantasticky. Myslím si, že budem späť a znova zabojujem na špičkovej úrovni." Dcérka vo februári oslávi druhé narodeniny a od novembra je známe, že k nej pribudla sestrička.

  sita | fakt24.sk

  Komentáre k článku