FAKT24


sviatok má , zajtra

  TENIS

  Čepelová zdolala Vichľancevovú, Slovenky vedú nad Ruskami 2:1

  11.02.2018 17:00 / šport google+ twitter facebook

  Náhradná jednotka domácich Jana Čepelová zvíťazila za 76 minút 6:4, 6:4 nad líderkou hostiek Nataliou Vichľancevovou v úvodnej nedeľňajšej dvojhre, celkovo tretej, v rámci víkendového bratislavského stretnutia Slovensko - Rusko v 1. kole II. svetovej skupiny Pohára federácie 2018 tenisových reprezentačných družstiev žien.

  Čepelová lupa
  Jana Čepelová | sita

  Čepelová nastúpila namiesto Magdalény Rybárikovej a triumfovala úplne zaslúžene. Nečelila žiadnemu brejkbalu, bola oveľa účinnejšia na returne a zahrala kvalitnejšie v medzihre. Dvadsaťštyriročná Košičanka Čepelová, momentálne 114. v hodnotení, odplatila 20-ročnej Vichľancevovej (94.) prehru 3:6, 2:6, ktorú inkasovala nedávno 28. januára v 2. kole kvalifikácie na "harde" pod strechou v Petrohrade. Slovenka je bývalou členkou Top 50, Ruska počas svojej rozbiehajúcej sa kariéry už figurovala na 54. pozícii.

   

  "Zahrala som veľmi dobre, hoci pred zápasom som pociťovala nervozitu. Hrať za krajinu je zodpovednosť a mám radosť, že som tento zápas zvládla. O tom, že dostanem šancu namiesto Magdy, som sa dozvedela ráno, o jedenástej sme mali poradu, dohodli sme sa takto. Teší ma, že som vybojovala bod pre Slovensko. Teraz sa dám rýchlo dokopy a budem sa snažiť z lavičky Viki pomôcť, aby sme už nemuseli hrať štvorhru," povedala Čepelová pre RTVS.

   

  Zverenkyňa Martina Zathureckého Čepelová stúpla v štatistike v PF na 7:8, z toho vo dvojhre na 4:5. Nie prvý raz sa stala takýmto "žolíkom": oživila spomienku na štvrťfinále svetovej skupiny 2013 v Niši, kde zaskočila za zdravotne indisponovanú Dominika Cibulkovú a prekonaním Srbky Bojany Jovanovskej 5:7, 7:5, 11:9 práve v III. dvojhre nasmerovala Slovenky k triumfu 3:2. Vichľancevová teraz má vo Fed Cupe bilanciu 2:1.

   

  V sobotu debutujúca dvojka tímu SR Viktória Kužmová prehrala na tvrdom povrchu DecoColor pod zatiahnutou strechou NTC s Vichľancevovou za 72 minút 4:6, 2:6 a Rybáriková si poradila s Annou Kalinskou za 138 minút 5:7, 6:3, 6:4 napriek problémom s chrbtom. V tento deň je ešte na programe dvojhra Kužmová - Anastasia Potapovová a potom záverečná štvorhra, na ktorú kapitáni Matej Lipták a Anastasia Myskinová nahlásili páry Čepelová, Karolína Schmiedlová a Veronika Kudermetovová, Potapovová. Podľa pravidiel týchto MS tímov pod hlavičkou Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) sa môžu diať zmeny a Potapovová vo IV. dvojhre nahradí Kalinskú.

   

  Slovensku chýba spomenutá bývalá štvrtá žena rebríčka a terajšia národná dvojka Cibulková (30.), Rusku hneď sedem najlepších hráčok k 5. februáru: Svetlana Kuznecovová (19.), Anastasia Pavľučenkovová (22.), Jelena Vesninová (23.), Daria Kasatkinová (24.), Jekaterina Makarovová (36.), Maria Šarapovová (41.) a Jekaterina Alexandrovová (85.), pričom Kuznecovová a Šarapovová zhodne sú viacnásobné grandslamové šampiónky vo dvojhre a Makarovová s Vesninovou spoločne figurujú na tretej pozícii v deblovom hodnotení.

   

  Víťaz bratislavského súboja postúpi do play-off o svetovú skupinu edície 2019. Zdolaný takisto 21. - 22. apríla bude hrať v play-off o II. svetovú skupinu nasledujúcej edície. Držiteľky Fed Cupu 2002 Slovenky hrajú v osemčlennej "II. lige" počnúc sezónou 2015. Po dvoch zvládnutiach "záchranárskych prác" si vlani prvý raz počas predmetného obdobia vybojovali pokus vrátiť sa medzi elitu, ale neuspeli. Slovensko je 16. vo fedcupovom renkingu ITF, šampiónovi z rokov 2004, 2005 a 2007 a 2008 Rusku patrí 8. priečka.

   

  Slovenky zostali v II. svetovej skupine po tom, ako v apríli podľahli Holanďankám 2:3 v bratislavskom play-off o elitu a neskôr delegáti na augustovom výročnom valnom zhromaždení ITF vo vietnamskom Hočiminovom Meste dosť nečakane neodsúhlasili avizované rozšírenie svetovej skupiny z ôsmich družstiev na šestnásť s platnosťou od sezóny 2018, hoci ho predtým schválila Rada riaditeľov ITF.

   

  SLOVENSKO - RUSKO 2:1 po nedeľňajšej III. dvojhre
  (Bratislava, NTC, tvrdý povrch DecoColor pod zatiahnutou strechou)

   

  Nedeľa - III. dvojhra:
  Jana Čepelová - Natalia Vichľancevová 6:4, 6:4 za 76 minút (40, 36)

  sita | fakt24.sk

  Komentáre k článku