FAKT24
  VYMENÍ NADALA

  Fenomenálny Roger Federer: Od pondelka bude opäť svetovou jednotkou

  17.02.2018 09:00 / šport google+ twitter facebook

  Švajčiarsky tenista Roger v pondelok po viac ako piatich rokoch znova bude jednotkou svetového rebríčka. Rozhodlo o tom jeho víťazstvo nad domácim Robinom Haasem za 80 minút 4:6, 6:1, 6:1 v piatkovom štvrťfinále dvojhry na turnaji ATP World Tour 500 ABN AMRO World Tennis Tournament v holandskom Rotterdame.

  Federer lupa
  Roger Federer. | sita/ap

  Od minulého týždňa bolo známe, že voľnou kartou v hale Ahoy vyzbrojený a zároveň najvyššie nasadený Federer potrebuje semifinále na tomto podujatí na predstihnutie španielskeho lídra singlového renkingu Rafaela Nadala k 19. februáru. "Aká úžasná cesta a jazda to bola... To, že sa mi tu v Rotterdame podarilo zabezpečiť si znova post jednotky, pre mňa naozaj veľa znamená, všetkým ďakujem," povedal Federer publiku, citoval ho web Asociácie tenisových profesionálov (ATP).

   

  "Myslím si, že ten post jednotky je jedným z vrcholných úspechov v našom odvetví, ak nie dokonca tým najväčším. Niekedy v začiatkoch sa tam zrazu ocitnete, lebo hráte výborne. Neskôr sa usilujete vybojovať si to nazad od iného tenistu, ktorý si zaslúžil byť na špici. Keď ste ešte starší, uvedomíte si, že musíte vynaložiť akoby dvojnásobok roboty, v tomto zmysle teda zrejme tento míľnik preciťujem najviac v celej kariére. Vychutnávať si pozíciu jednotky ako takmer 37-ročný je absolútnym splnením sna, nemôžem tomu uveriť," vyhlásil Federer.

   

  Víťaz 96 turnajov vo dvojhre Federer v minulosti bol na vrchole počítačového poradia rekordných 302 týždňov, ale naposledy už 4. novembra 2012. Stal sa suverénne najstaršou jednotkou v histórii. Dosiaľ ňou z historického hľadiska bol vo veku "len" 33 rokov a 4 mesiace Američan Andre Agassi. Okrem toho sa Federer ocitol aj na čele ďalších dvoch štatistík: je prvý podľa času, ktorý uplynul od premiérového po posledný výskyt na špici (zatiaľ Nadal 9 rokov a 184 dní - prerátané do nedele 18. februára, u Federera je to enormných 14 rokov a 17 dní), aj podľa času medzi dvoma funkčnými obdobiami (Agassi 3 roky a 142 dní, u Federera je to 5 rokov a 106 dní).

   

  Tridsaťšesťročný bazilejský rodák Federer má s tridsiatnikom Haasem, 42. v hierarchii, bilanciu už 3:0. Nadviazal na úspech 6:3, 7:6 (5), ktorý dosiahol vlani v auguste v semifinále v Montreale. V sobotňajšom semifinále v Rotterdame bude Federer čeliť úspešnému z duelu talianskeho lucky losera Andreasa Seppiho (81.) a ruského kvalifikanta Daniila Medvedeva (57.). Od januárových melbournských Australian Open už 20-násobný grandslamový šampión Federer štartuje v Rotterdame deviaty raz, v sezónach 2005 a 2012 získal titul. Do tohto týždňa naposledy sa predstavil v tomto dejisku pred piatimi rokmi a práve vo štvrťfinále ho ako obhajcu trofeje vyradil Francúz Julien Benneteau.

  sita | fakt24.sk

  Komentáre k článku