FAKT24
  ZOH 2018 - BIATLON

  Fialková odčinila svoj lapsus. Štefetu naviedla na výborný výsledok!

  22.02.2018 16:00 / šport google+ twitter facebook

  Bieloruské biatlonistky Nadežda Skardinová, Irina Krivková, Dinara Alimbekovová a Daria Domračevová značne nečakane zvíťazili vo štvrtkových pretekoch štafiet na 4x6 km na zimných olympijských hrách 2018 v Pjongčangu v Kórejskej republike. Druhé s odstupom 10,7 sekundy skončili Švédky Linn Perssonová, Mona Brorssonová, Anna Magnussonová a Hanna Öbergová a bronz získali Francúzky Anais Chevalierová, Marie Dorinová-Habertová, Justine Braisazová, Anais Bescondová, ktoré zaostali o 17,6 s.

  Biatlon lupa
  Štafety žien | sita/ap

  Slovenky Paulína Fialková, Anastasia Kuzminová, Terézia Poliaková a Ivona Fialková obsadili s mankom 38,4 s výborné piate miesto v konkurencii 18 tímov. Štvrté finišovali Nórky Synnöve Solemdalová, Tiril Eckhoffová, Ingrid Landmark Tandrevoldová a Marte Olsbuová (+29,7). Favorizované Nemky Franziska Preussová, Denise Herrmannová, Franziska Hildebrandová a Laura Dahlmeierová sa museli uspokojiť s ôsmym miestom pri odstupe 53,9 s.

   

  Slovenky mali streleckú bilanciu 1+9 (P. Fialková 0+1 a 0+0, Kuzminová 0+1 a 1+3, Poliaková 0+1 a 0+1, I. Fialková 0+0 a 0+2), Bielorusky 0+9, Švédky 0+12, Francúzky 0+14, Nórky 3+12 a Nemky 3+11.

   

  "Určite pre mňa dnes nebolo jednoduché postaviť sa znova na štart na prvom úseku štafety. Napriek tomu, že to bolo náročné, prijalo som to ako novú výzvu. Som nesmierne rada, že som to takto zvládla. Boli to pre mňa dôležité preteky. Na ´stojke´ som to odstrieľala pomaly, snažila som sa ísť na istotu. Tak, ako som to trafila, som aj nemusela. Vietor bol skutočne silný, v tom sa naozaj nedá strieľať. V prvom kole mi dosť pomohli výborné lyže, v druhom a treťom kole, keď začalo snežiť, tak sa to spomaľovalo. Aj vďaka dobre pripraveným lyžiam som sa dostala dopredu," povedala P. Fialková pre RTVS.

   

  "Dnes fúkal silnejší a najmä nárazový vietor. Musela som s ním bojovať nielen na strelnici, ale i na trati. Navyše, čerstvý sneh spomalil bežky. Nebolo to jednoduché, ale bežecky som to zvládla dobre. Vo vetre treba strieľať rýchlo a v správnej chvíli, tú som asi neodhadla. Zbytočne dlho som zotrvala na ´stojke´, odďaľovala som čas výstrelu, lebo som nechcela ísť do trestného kola, ale napokon som ho aj tak musela absolvovať, čo ma veľmi mrzí. Snažila sa som sa odovzdať dievčatám štafetu s čo najväčším náskokom," skonštatovala Kuzminová.

   

  "Prežívame veľké emócie. Konečne si šťastena vybrala aj nás. Dnes fungovalo na trati všetko tak, ako malo. Trestný okruh Naste Kuzminovej by som vôbec nechcela riešiť, keďže bežecky na trati odovzdala 200%. Chcem vyzdvihnúť aj spôsob, akým sa Paulína Fialková dokázala vyrovnať s ťažkým psychickým stavom po mixštafetách, keď dokonca hovorila o tom, že už nechce súťažiť. Pred dnešnými pretekmi štafiet som ju objala a povedala som jej, nech predvedie výkon, na aký má, a že na to naozaj má. Je to úžasný výsledok, ak vezmeme do úvahy, že v tejto sezóne sme skončili najlepšie na 12. mieste. Ako pretekárka som zažila štvrté aj piate miesto v pretekoch štafiet na zimných olympijských hrách a nemyslela som si, že sa to môže ešte niekedy zopakovať. Baby však ukázali, že v tomto zložení majú aj na dobré štafetové výsledky do budúcnosti," skonštatovala trénerka ženskej reprezentácie SR Anna Murínová pre slovenské médiá v dejisku.

   

  Slovenským olympijským maximom v tejto disciplíne zostáva štvrté miesto spred dvadsiatich rokov z Nagana v zložení Martina Schwarzbacherová (Halinárová), Anna Murínová, Tatiana Kutlíková a Soňa Mihoková. Pred štyrmi rokmi v Soči boli Slovenky Jana Gereková, Paulína Fialková, Terézia Poliaková a Martina Chrapánová štrnáste v cieli. V tejto sezóne Svetového pohára skončil tím SR 17. v Hochfilzene a 12. v Ruhpoldingu, Oberhof vynechal. Bielorusky sa tešia z prvej medaily pod piatimi kruhmi v ženskej štafete, naposledy boli vo finiši piate. Vtedy triumfovali Ukrajinky (aktuálne sklamali 11. miestom) pred dodatočne diskvalifikovanými Ruskami, Nórkami a Češkami.

   

  Tridsaťjedenročná bieloruská jednotka Domračevová získala svoje štvrté olympijské zlato po troch individuálnych zo Soči (stíhačka, vytrvalostné preteky, mass-štart). Celkovo má zbierku 4-1-1, v Pjongčangu bola druhá v pretekoch s hromadným štartom za Kuzminovou. Životná partnerka legendárneho Nóra Oleho Einara Björndalena (8-4-1 na ZOH, tentoraz sa nedostal do kádra) Domračevová je dobyvateľkou veľkého glóbusu za celkové prvenstvo vo SP 2014/2015. Súťažný ročník 2015/2016 vynechala vinou mononukleózy a potom sa jej pauza natiahla z príjemnejšieho dôvodu - pre tehotenstvo. Dcérku Xeniu priviedla na svet 1. októbra 2016.

   

  "Je to neuveriteľné. Na olympijských hrách sú tie emócie vždy dvojnásobné a teraz ešte umocnené tým, že ich zdieľame všetky spolu. Pochopiteľne, že prežívame číru radosť. Celý tím dnes bol veľmi silný, každá členka štafety má svoj podiel na tomto úspechu. Tréneri zlepšili našu účinnosť na strelnici a boli sme fakt dobré na lyžiach. Od začiatku podujatia sme pociťovali veľký tlak a množstvo výziev, vyústilo to do tohto triumfu. Je to pre nás obrovská vec," citoval Olympijský informačný servis (OIS) Domračevovú, ktorá so štyrmi zlatými osamela na čele ženského historického olympijského poradia v tomto odvetví pred Kuzminovou a Nemkou Kati Wilhelmovou (po 3). Viac kovov ako ona (6) majú len Nemky Uschi Dislová (9) a Wilhelmová (7).

   

  Tridsaťdvaročná Skardinová bola pred štyrmi rokmi bronzová v olympijských vytrvalostných pretekoch. Dvadsaťšesťročná Krivková dobyla svoj premiérový kov na ZOH, ešte o štyri roky mladšia Alimbekovová tiež.

  sita | fakt24.sk

  Komentáre k článku