FAKT24
  KONIEC KARIÉRY

  Osobnosti o skvelej Zuzulovej: Bola to úžasná bojovníčka!

  12.03.2018 10:55 / šport google+ twitter facebook

  V časoch, keď Veronika Velez-Zuzulová definitívne prenikala do slalomárskej špičky Svetového pohára, ona bol jeho celková líderka. Nicole Hospová vyhrala veľký glóbus v roku 2007 a o rok neskôr skončila vo všeobecnej klasifikácii prestížneho zjazdárskeho seriálu len za Lindsey Vonnovou.

  Veronika Velez Zuzulová lupa
  Veronika Velez Zuzulová | TASR

  Keďže rakúska lyžiarska univerzálka jazdila kvalitne najmä točivé disciplíny, medzi jej priame súperky patrila aj Slovenka. "Veronika bola úžasná bojovníčka. Športovkyňa telom i dušou, nikdy sa nevzdávala a to aj napriek ranám osudu. Som šťastná, že som mohla byť pri jej sympatickej rozlúčke a že som sa mohla porozprávať s ňou i s jej otcom," vyznala sa Hospová v nemeckom Ofterschwangu, vo víkendovom dejisku Zuzulovej poslednej jazdy v SP.

   

  Áno, práve Timotej Zuzula v tej ére často rozprával o priateľských podnetoch vtedajšieho rakúskeho družstva. A že slovenský minitím si mimoriadne rozumel práve s Nicole Hospovou. Bolo to dojímavé obdobie, časté objatia v cieli, utešovania i gratulácie. Veronika bola vtedy najväčšou konkurentkou rakúskych superslalomárok na čele s Marlies Schildovou. Ona a Nicole Hospová sa napriek tomu stali jej najlepšími priateľkami. "Áno rivalita tam bola, ale taká príjemná. Keď potom prvýkrát u nás doma vyhrala konečne preteky Svetového pohára, mali sme obrovskú radosť. Lebo Veronika je úžasná žena, vždy dobroprajná a s otvoreným srdcom. Človek v živote nestretne veľa takýchto výsostne pozitívnych ľudí a keď sa to stane vo svete športového súperenia, tak je to o to nádhernejšie," zaspomínala si Nicole Hospová, ktorá sama "vyfúkla" víťazstvo svojej kamarátke pred desiatimi rokmi v Maribore.

   

  Celkovo Velez-Zuzulová skončila v slalome SP v rokoch 2008-2012 päťkrát druhá za nejakou rakúskou súperkou. Aj o jej veľkých súpereniach a kamarátstvach, nielen s Rakúšankami, ale aj s Janicou Kosteličovou či Mikaelou Shiffrinovou, sa s Veronikou v Ofterschwangu veľa rozprával Patrick Lang z Medzinárodnej lyžiarskej federácie. Syn Sergea Langa, zakladateľa Svetového pohára si tiež užil veľkolepú krojovanú rozlúčku slovenskej lyžiarky a zaspomínal si na jej prvé úspechy.

   

  "Je to skvelá šampiónka, ktorá skutočne urobila niečo pre svoju krajinu. Musela tvrdo bojovať, aby svoje ciele dosiahla a podarilo sa jej to. Mal som celý ten čas k nej blízky vzťah, aj k jej otcovi. Najmä na začiatku to mali obaja veľmi ťažké, ťažšie ako hocikto iný vo Svetovom pohári. Ale presadili sa a vo federácii sa to vnímalo ako excelentný počin, lebo sme lyžiarski internacionáli a ona dostala do povedomia malú krajinu Slovensko. Slovensko je pre nás veľmi dôležitý člen, už v sedemdesiatych rokoch tam boli vynikajúce preteky, medzi krásnymi kopcami Vysokých Tatier. A teraz nedávno opäť v Jasnej. Aj v mužskej kategórii sa už presadil výborný lyžiar Žampa. Veronika zohrala v tejto misii neoceniteľnú úlohu."

   

  A ani samotná Velez-Zuzulová pri rýchlej retrospektíve svojej kariéry nenašla nič, čo by druhýkrát robila inak: "Všetko je ešte príliš čerstvé, ale neľutujem ani jednu minútu. Myslím si, že moja kariéra bola dosť pestrá a sprevádzaná rôznymi zraneniami, ale vždy som sa z toho dostala. Dokázala som sa postaviť a ísť ďalej a stále bojovať s tými najlepšími. Počas tých približne sedemnástich rokov som takmer stále bola v kontakte so slalomárskou špičkou. Nemyslím si, že som mohla urobiť niečo lepšie." Aj rýchly pohľad vpred generuje len obrysy, zatiaľ nič konkrétne: "Rozmýšľam a snažím sa tie veci v hlave utriediť. Možností je viac ako som predpokladala. Teraz si len vybrať správnu cestu, zatiaľ je to v štádiu hľadania, ale keď už budem rozhodnutá na sto percent, dám to na známosť." Isté dva záchytné body však Veronika Velez-Zuzulová naznačila. Plánované materstvo a - ako ináč - lyže.

  TASR | fakt24.sk

  Komentáre k článku