FAKT24


sviatok má , zajtra

  UTEČENECKÁ KRÍZA

  Migranti do Európy stále prúdia: Len v júli ich prišlo do Talianska 25 tisíc!

  13.08.2016 00:00 / správy google+ twitter facebook

  Približne 95.000 migrantov pricestovalo od začiatku roka cez Stredozemné more do Talianska. Len v júli išlo o 25.300 ľudí, čo je o 12 percent viac ako v rovnakom mesiaci minulého roka.

  Utečenci lupa
  Utečenci do Európy prúdia neustále. | archív

  Väčšina týchto migrantov pochádzala z Nigérie a Eritrey, vyplýva z dnes zverejnených údajov agentúry Frontex, ktorá má na starosti ochranu vonkajších hraníc Európskej únie. Frontex v správe tiež uviedol, že pašeráci tlačia utečencov do čoraz viac preplnených a horších lodí a ohrozujú tak ich životy. V posledných mesiacoch tvorili štyri z piatich použitých plavidiel "gumené člny slabej kvality".

    

  Mnohí migranti pritom vypovedali, že ich nútili nastúpiť do lodiek alebo malých drevených člnov, aj keď sa obávali o svoj život. Taliansko sa stalo hlavným miestom vstupu migrantov do EÚ tento rok po uzavretí hraníc krajín na tzv. balkánskej trase vedúcej do ďalších častí Európy z Grécka. Frontex však uviedol, že napriek tomu je doterajšia celková bilancia príchodu migrantov do Talianska za tento rok na úrovni takmer 95.000 ľudí približne rovnaká, ako boli počty zaznamenané v januári až júli 2015, informuje agentúra Reuters. V Grécku registrujú za júl tohto roka príchod len okolo 1800 migrantov, čo je pokles o 97 percent v porovnaní s vlaňajším júlom. Mnohí migranti uviazli v Taliansku, keďže im v ceste ďalej na sever bránia uzavreté hranice Francúzska a Švajčiarska. Práve v mestách na severe krajiny neďaleko týchto hraníc ako Ventimiglia či Como je situácia najviac kritická, píše agentúra DPA.

   

  V Miláne evidujú podľa miestnych úradov vyše 3000 uviaznutých migrantov, pre ktorých naliehavo hľadajú miesta na ubytovanie. Umiestniť by ich mali najnovšie v kasárňach a diskutuje sa aj o dočasnom využití pozemku svetovej výstavy Expo.

  pop | fakt24.sk

  Komentáre k článku