FAKT24


sviatok má , zajtra

  NOVÝ FLEK V SÚDNEJ RADE

  Kontroverzná nominantka Kisku Javorčíková: Aké spojenie má s Duckého zmenkami a vraždou advokáta Valka? Jej exmanžel bol odsúdený...

  26.09.2016 18:30 / správy google+ twitter facebook

  Situácia sa ďalej zamotáva. Kompetentní z kaneclárie prezidenta Andreja Kisku popreli, že by nominovali kontroverznú sudkyňu Katarínu Javorčíkovú. Podľa informácií FAKT24, však za celou kauzou stojí poradca prezidenta Ján Mazák.

  Katarína Javorčíková lupa
  Javorčíková je poriadne kotroverznou postavičkou slovenského súdnictva. | Profimedia

  Nominácie na posty do súdnej rady za prezidentskú kanceláriu predkladá práve Mazák. Otázne však je, či o tomto prípade, kedy sa náhradníčkou za odídeného Jána Klučku mala stať práve Javorčíková, samotný prezident vedel. Vyjadrenie jeho hovorcu totiž hovorí za všetko a nomináciu kontroverznej sudkyne rázne poprel. "Je to úplný nezmysel," napísal Roman Krpelan na naše otázky.

     

  Práve Javorčíková má za sebou nielen kontroverznú profesnú minulosť, keď sa k lukratívnym postom dostala naozaj podivným a až veľmi jednoduchým spôsobom, ale aj pre jej rozhodnutie, kedy ako jediná sudkyňa rozhodla o tom, že je štát povinný zaplatiť 16 miliónov eur! Vtedy vystupovala ako predsedníčka senátu pod menom Stránska. Situácia je však omnoho zamotanejšia. V celej kauze totižto figuruje aj zavraždený advokát Ernest Valko, ktorý za pár dní pred smrťou začal o problémové zmenky zaujímať, keď sa stal členom dozornej rady SPP. Okrem toho to bol práve Valko, ktorý v roku 2004 podal námietku voči Javorčíkovej v mene Jána Langoša. Všetci traja - Langoš, Ducký, aj Valko sú dnes mŕtvi. 

   

  Javorčíková rozhodne nepatrí k bezúhonným sudkyniam. Dôkazom je aj to, že mnohé exekúcie, ktoré rozhodla, končili u jej exmanžela, s ktorým bola v tom čase v manželskom zväzku. Exekútor Stránsky mal nakoniec opletačky s polícou, jednalo sa o exekúcie vo výške neuveriteľných vtedajších 200 miliónov slovenských korún. Aj keď sudca nemôže ovplyvniť, akého exekútora si veriteľ vyberie, je nanajvýš podozrivé, že práve manžel Javorčíkovej, kedysi Stránskej, získal takto lukratívne zákazky. "Je to pokus o kriminalizáciu a škandalizáciu mojej osoby v súvislosti s mojimi aktivitami v súdnictve," povedala vtedy Javorčíková. Otázkou stále ostáva aj fakt, či takúto osobu chce Kiska naozaj nominovať, alebo v prezidentskom paláci nevie ľavá ruka, čo robí pravá a naopak. 

  pop | fakt24.sk

  Komentáre k článku