FAKT24


sviatok má , zajtra

  SMRŤ POLITIKA

  Zomrel bývalý izraelský prezident Šimon Peres, držiteľ Nobelovej ceny za mier!

  28.09.2016 05:25 / správy google+ twitter facebook

  Vo veku 93 rokov zomrel po ťažkej chorobe bývalý izraelský prezident a nositeľ Nobelovej ceny za mier Šimon Peres.

  Šimon Peres lupa
  Peres zomrel po dlhej chorobe. | nbcnews.com

  Informovala o tom dnes spravodajská stanica BBC. Peresa 13. septembra postihla silná mŕtvica s krvácaním do mozgu. Jeho stav sa najprv zlepšoval, ale v utorok sa náhle zhoršil, uviedla BBC. Exprezident a laureát Nobelovej ceny za mier z roku 1994 bol dlhodobo rešpektovanou osobnosťou izraelskej politiky, jedným z najobdivovanejších symbolov krajiny a posledným živým spojivom so zakladateľmi štátu.

    

  Počas 70 rokov trvajúcej kariéry zastával prakticky všetky vysoké politické funkcie, pôsobil trikrát na poste premiéra a dlhší čas riadil i rezorty zahraničných vecí, obrany a financií. Úrad izraelského prezidenta opustil v roku 2014 po ukončení sedemročného funkčného obdobia. Šimon Peres bol izraelský politik. Dvakrát zastával funkciu premiéra, prvýkrát ako v poradí deviaty izraelský premiér v rokoch 1984 až 1986 a druhýkrát čoby v poradí dvanásty premiér od zavraždenia svojho predchodcu Jicchaka Rabina v roku 1995 až do roku 1996. V rokoch 2007 až 2014 zastával úrad izraelského prezidenta. Od roku 1959 do roku 2007 bol poslancom izraelského parlamentu a za dobu svojej politickej kariéry bol členom dvanástich izraelských vlád.

   

  Narodil sa roku 1923 v poľskej Višněvě a roku 1934 sa spolu so svojou rodinou presťahoval do mandátnej Palestíny. Od založenia štátu Izrael zastával rad diplomatických a vojenských funkcií. Počas svojej politickej kariéry vystriedal päť politických strán: Mapaj, Rafi, Ma'arach, Stranu práce, Kadimu a v dvoch z nich (Ma'arach a Strana práce) bol predsedom strany. V roku 1994 dostal spoločne s Jicchak Rabin a Jásirom Arafatom Nobelovu cenu mieru za mierové rozhovory, ktoré vyústili v Oselské dohody, ktorých sa zúčastnil ako izraelský minister zahraničia.

  pop | fakt24.sk

  Komentáre k článku