FAKT24


sviatok má , zajtra

  JE TO ZBYTOČNOSŤ?

  Prekvapuje to niekoho? Nový rokovací poriadok nerieši absolútne nič!

  17.10.2016 12:03 / správy google+ twitter facebook

  Novela rokovacieho poriadku Národnej rady Slovenskej republiky, o ktorej bude parlament rokovať ešte na konajúcej sa októbrovej schôdze, nerieši podstatné a zásadné problémy parlamentnej praxe.

  Parlament SR lupa
  Rokovací poriadok v parlamente bude po novom, nič prevratné sa v ňom, ale nerieši. | archív

  Myslí si to právnik Imrich Vozár z VIA IURIS. Namiesto zvyšovania kvality schvaľovaných zákonov a odstraňovania procesných skratiek či legislatívnych prílepkov, upravuje rokovací poriadok podľa VIA IURIS iba formu, akou sa o zákonoch rokuje. „Poslanci budú diskutovať napríklad o tom, či môžu počas rokovania parlamentu zjesť Tatranku, vôbec však nebudú riešiť podstatu práce, a to, ako skvalitniť procesnú stránku schvaľovania legislatívnych noriem či ako zlepšiť zákony samotné,“ povedal Vozár.

    

  Návrh novely rokovacieho poriadku NR SR podľa VIA IURIS úplne rezignuje na sprísnenie pravidiel pre skrátené legislatívne konanie, ktoré je v praxi často zneužívané na účelové a rýchle novely zákonov. Novela taktiež vôbec nerieši otázku tzv. „legislatívnych prílepkov“, ktorými sa menia aj zákony, ktoré nie sú priamo predmetom úpravy novely. „Napriek tomu, že sú legislatívne prílepky v súčasnosti zakázané, tento zákaz sa dá v praxi pomerne jednoduchým spôsobom obísť,“ konštatoval Vozár. Podľa VIA IURIS je nevyužitou príležitosťou, že predložená novela nerieši ani účasť verejnosti na legislatívnom procese v NR SR. Z doterajšej praxe je pritom zrejmé, že účasť verejnosti na tvorbe zákonov je prospešná.

   

  Poskytuje totiž predkladateľom legislatívnych návrhov kritickú spätnú väzbu a prispieva tak k vyššej kvalite navrhovaných zákonov. Navyše, požiadavka na zabezpečenie účasti verejnosti na legislatívnom procese v parlamente je aj súčasťou Programového vyhlásenia vlády SR. Zmeny, ktoré by mohli riešiť spomenuté problémy, navrhovala VIA IURIS v spolupráci s Ondrejom Dostálom už pri novelizácii rokovacieho poriadku v roku 2015.

  pop | fakt24.sk

  Komentáre k článku