FAKT24


sviatok má , zajtra

  VOLEBNÝ PRIESKUM

  Ďalší prieskum, tento dopadol úplne inak: Matovič s Ficom klesajú, Kollár však skončil v parlamente...

  25.10.2016 00:03 / správy google+ twitter facebook

  Ak by boli voľby do Národnej rady (NR) SR teraz, do parlamentu by sa dostalo osem strán. Vyplýva to z októbrového prieskumu volebných preferencií agentúry AKO.

  Fico Kaliňák lupa
  Ficovej strane zrejme najviac ublížila kauza Bašternák. | Profimedia

  Voľby by podľa prieskumu vyhral Smer-SD so ziskom 27,5 percenta, druhá by skončila strana Sloboda a Solidarita (SaS), ktorú by volilo 17,7 percenta voličov a tretia skončila Slovenská národná strana (SNS) s preferenciami 15,4 percenta. Do parlamentu by sa so ziskom 8,7 percenta dostala aj strana Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS), strana Most-Híd (7,2 %) a hnutie OĽaNO - NOVA (6,4 %).

    

  Sme rodina - Boris Kollár by získala 6,2 percenta a Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) 5,9 percenta hlasov. Agentúru SITA o prieskume informovala riaditeľka pre výskum agentúry AKO Kamila Hříchová. Podľa prieskumu by si strany mandáty v NR SR rozdelili nasledovne: Smer-SD by mal 44 poslancov, strana SaS by získala 28 poslaneckých kresiel, SNS by mala 24 poslancov, Kotleba - ĽSNS 14 poslancov, Most-Híd 11, OĽaNO - NOVA 10, Sme rodina - Boris Kollár 10 a KDH by malo 9 poslancov. Do parlamentu by sa podľa prieskumu nedostali Strana maďarskej komunity - Magyar Közösség Pártja (SMK-MKP) so ziskom 3,7 percenta. Menej ako jedno percento získali v prieskume Sieť (0,7 %), KSS (0,4 %) a Strana zelených Slovenska (0,2 %). Reprezentatívny prieskum volebných preferencií agentúra AKO, s.r.o. uskutočnila od 17. do 22. októbra formou telefonického dopytovania sa (CATI) na vzorke 1 000 respondentov. Účastníci prieskumu odpovedali na otázku: "Pred nedávnom sa konali voľby do NR SR (parlamentu).

   

  Keby boli voľby teraz, ktorú stranu alebo hnutie by ste volili? Budem vám strany čítať v náhodnom poradí". Spolu 13,4 % respondentov deklarovalo, že by určite nešli voliť, 14 % nevedelo, koho by teraz volili a 4,9 % odmietlo prezradiť, koho by volili. Rozhodnutých, teda tých, ktorí by išli voliť a vedia koho, bolo 67,7 % respondentov.

  pop | fakt24.sk

  Komentáre k článku