FAKT24


sviatok má , zajtra

  ODVÁŽNE SLOVÁ

  ODHODLANÝ HOLLANDE: Islamský štát bude v Mósule porazený do niekoľkých týždňov!

  03.01.2017 00:00 / správy google+ twitter facebook

  Francúzsky prezident Francois Hollande považuje oslobodenie severoirackého mesta Mósul spod nadvlády Islamského štátu (IS) za otázku niekoľkých týždňov.

  Francios Hollande lupa
  Prezident Hollande je presvedčený o páde Islamského štátu. | Archív

  Vyjadril sa tak počas návštevy Iraku, kde Francúzsko podporuje provládne sily v boji proti tejto teroristickej organizácii.

    

   

  Podľa Hollanda je IS v súčasnosti na ústupe, aj keď stále podniká početné útoky. V čase pokračujúceho boja irackých síl o Mósul je potrebné zvýšiť medzinárodné úsilie na ich podporu, povedal na spoločnej tlačovej konferencii s irackým premiérom Hajdarom Abádím v Bagdade.

   

   

  Iracká armáda začala spoločne s kurdskými milíciami a inými spojencami ešte v októbri ofenzívu proti IS v uvedenom veľkomeste, ktoré je od roku 2014 hlavnou baštou džihádistov v Iraku. Pre silný odpor však provládne sily momentálne napredujú len veľmi pomaly.

   

   

  Hollande v tejto súvislosti vyhlásil, že ďalším cieľom v bojoch proti IS bude oslobodenie severosýrskeho mesta Rakka. Dodal, že Francúzsko je odhodlané pôsobiť v medzinárodnej vojenskej koalícii proti IS v Iraku a Sýrii až do konca.

   

  Francúzsko podporuje irackú armádu náletmi na pozície IS, ale aj poskytovaním vojenských školiteľov a poradcov či svojho delostrelectva. Hollande mal počas dnešnej návštevy na programe aj stretnutie s francúzskymi vojakmi pôsobiacimi v Iraku.

  | fakt24.sk

  Komentáre k článku