FAKT24


sviatok má , zajtra

  OPRÁVNENÉ OBAVY

  Tajná zbraň Severnej Kórey. Môže vyradiť väčšinu USA

  11.05.2017 01:10 / správy google+ twitter facebook

  Podľa niektorých expertov totiž dva satelity KĽDR, ktoré obiehajú aj nad USA môžu byť schopné zaútočiť pomocou tzv. elektromagnetického impulzu (EMP).

  Kim Čong-un lupa
  Kim Čong-un je nevyspitateľný šialenec. | sita

  Severná Kórea možno disponuje zbraňou, ktorá by dokázala vyradiť väčšiu časť územia USA na dlhší čas. Podľa niektorých expertov totiž dva satelity KĽDR, ktoré obiehajú aj nad USA môžu byť schopné zaútočiť pomocou tzv. elektromagnetického impulzu (EMP).

    

  Útok jadrovou zbraňou nad USA by spôsobil EMP, ktorý by vyradil všetky elektrické prístroje. Niečo podobné by pre zasiahnuté územie bolo absolútnou katastrofou a krajinu by to zrazilo na kolená. Podľa odborníkov existuje hrozba, že KĽDR vyvíja alebo už disponuje zbraňou, ktorou by mohla uskutočniť podobný útok.

   

  KĽDR má na orbite dva satelity, ktoré vypustila v roku 2012 a 2016. Obom trvá oblet Zeme 94 minút. Podľa Petera Vincenta Prya, ktorý je špecialistom na vesmírny výskum, sa KĽDR snaží svoje satelity nastaviť tak, aby mala vždy jeden z nich čo najbližšie k územiu USA. „Ak by sme chceli zaútočiť na KĽDR, tak môžu povedať: Nerobte lebo inak spálime celú vašu krajinu. A to je rétorika, ktorú v posledných rokoch používajú. Ak by ste chceli vyhrať vojnu o Kórejský polostrov, tak vyradenie USA z hry je ideálnym scenárom,“ povedal Pry.

  redakcia | fakt24.sk

  Komentáre k článku