FAKT24


sviatok má , zajtra

  TVRDÁ REALITA

  CHAOS A NEPOKOJE vo Venezuele: Tretina obyvateľov schudla v priemere 8,5 kilogramu

  13.05.2017 13:11 / správy google+ twitter facebook

  Peniaze z ropy prestali tiecť, Venezuelčania na to kruto doplatili a teraz sa búria. V krajine vládne chaos a nepokoje.

  venezuela lupa
  Venezuela je momentálne nebezpečné miesto. | sita

  Venezuela tvrdo dopláca na zlé rozhodnutia svojej vlády a na to, že ceny ropy spadli prudko nadol. Práve zisky z predaja ropy predstavovali hlavné príjmy venezuelského rozpočtu. Teraz peniaze z ropy prestali tiecť, Venezuelčania na to kruto doplatili a teraz sa búria. V krajine vládne chaos a nepokoje.

    

  V krajine vládne nedostatok potravín a hlad, na ktorý dopláca drvivá väčšina obyvateľov. Podľa jedného z prieskumov dokonca tri štvrtiny obyvateľov schudli vďaka nedobrovoľnej diéte v priemere 8,5 kilogramu. Jedným z ľudí, ktorí dopady ekonomickej krízy pocítili na sebe je aj malý Jean Pierre Planchart. Hoci má už rok váži Jean Pierre iba 5 kilogramov. Jeho matka s ním napokon prišla do nemocnice, kde dúfa, že mu život zachráni umelá výživa. „Pozerala som sa naňho ako je zo dna na deň chudší a stále viac ospalý. Nikdy som si nemyslela, že Venezuela takto dopadne,“ povedala Maria.

   

  Venezuela bola pritom iba pred pár rokmi najbohatšou krajinou Južnej Ameriky a dokoncola produkovala potraviny aj na vývoz. Teraz však neprodukuje dostatok potravín ani pre vlastné obyvateľstvo. Okrem nízkych cien ropy za to môže aj znárodnenie súkromných fariem. Inflácia iba za uplynulý rok dosiahla 720 percent a ekonomika za tri roky spadla o tretinu.

  redakcia | fakt24.sk

  Komentáre k článku