FAKT24
  POMSTA

  Koniec Lenina na Ukrajine. 1320 sôch skončilo na smetisku!

  25.08.2017 01:00 / správy google+ twitter facebook

  Ukrajinci sa rozhodli definitívne skoncovať s uctievaním Vladimíra Iľjiča Lenina. Vo všetkých mestách a dedinách, ktoré sú pod kontrolou Kyjeva boli odstránené sochy tohto komunistického lídra.

  Lenin lupa
  Vladimír Iljič Lenin na Ukrajine skončil. | history.com

  Celkovo tak na smetisku a v zberných dvoroch skončilo 1320 sôch zakladateľa Sovietskeho zväzu. Veľké upratovanie sovietskych symbolov začalo pred troma rokmi, keď na Ukrajine skončila vláda prorusky orientovaného Viktora Janukoviča.

   

  Protisoviestsku iniciatívu však poriadne naštartoval súčasný prezident Ukrajiny Petro Porošenko. V septembri 2015 bol prijatý zákon, ktorý odstraňovanie sovietskych symbolov nariaďoval. V meste Zakarpatija to zašlo tak ďaleko, že tamojší obyvatelia premenovali Leninovu ulicu na Lennonovu a uctili si tak pamiatku zakladateľa The Beatles.

    

  Aj napriek tejto tvrdej politike Ukrajincov voči reliktom Sovietskeho zväzu zostáva na východe krajiny ešte veľa pozostatkov komunistickej éry, keďže ju teraz ovládajú proruskí rebeli. Vojna na východe Ukrajiny a obsadenie Krymu ruskými vojakmi si podľa odhadov vyžiadalo už takmer 10 000 mŕtvych.

  redakcia | fakt24.sk

  Komentáre k článku