FAKT24
  PANAMA PAPERS

  Odhalia ďalšie mená zo Slovenska? Európsky parlament zriaďuje vyšetrovací výbor pre Panamské dokumenty!

  09.06.2016 00:00 / správy google+ twitter facebook

  Panamskými dokumentmi sa bude zaoberať aj špeciálny vyšetrovací výbor Európskeho parlamentu (EP).

  Panama Papers lupa
  Kauza Panama Papers otriasla svetovými veľmocami. | archív

  O jeho zriadení rozhodli europoslanci v stredu. Výbor má preskúmať možné porušenia a chyby pri uplatňovaní právnych predpisov Európskej únie proti praniu špinavých peňazí, vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam a daňovým únikom zo strany Európskej komisie a členských štátov. Členmi vyšetrovacieho výboru budú 65 poslanci Európskeho parlamentu. Konečnú správu predstaví do 12 mesiacov, informoval EP.

    

  Slovenský europoslanec Eduard Kukan zriadenie výboru privítal. Boj proti daňovej kriminalite je totiž podľa neho mimoriadne dôležitý, inak môžu členské štáty, vrátane Slovenska, prísť o veľa peňazí z rozpočtu. Ako doplnil jeho kolega Ivan Štefanec, výbor nemá za úlohu nahradzovať orgány trestného konania národných štátov, ale identifikovať tie oblasti legislatívy, ktoré túto problematiku nedostatočne ošetrujú. "Očakávam, že závery vyšetrovania presne pomenujú, kde a ako má prísť k náprave," povedal. Panamské dokumenty sú informácie o firmách v tzv. daňových rajoch, v ktorých politici, podnikatelia, rôzni prominenti, kriminálnici či športovci "ukryli" vysoké finančné čiastky. Informácie pochádzajú z obrovského úniku 11,5 milióna dokumentov panamskej právnickej kancelárie Mossack Fonseca. Podľa správ ukazujú, ako pomáhala klientom prepierať peniaze, vyhýbať sa sankciám a unikať plateniu daní, ako aj jej spojenie okrem iných so 72 súčasnými alebo bývalými šéfmi štátov, vrátane diktátorov.

   

  Uniknuté dokumenty sa na verejnosť dostali začiatkom apríla prostredníctvom nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung a Medzinárodného konzorcia pre investigatívnu žurnalistiku.

  pop | fakt24.sk

  Komentáre k článku