FAKT24


sviatok má , zajtra

  INFOKARTIČKA DIEŤAŤA

  Svetový deň prvej pomoci: Inforkartička pomôže ozrejmiť zdravotný stav dieťaťa a urýchliť ošetrenie

  08.09.2017 17:00 / správy google+ twitter facebook

  Témou tohtoročného Svetového dňa prvej pomoci, ktorý si pripomíname 9. septembra, je prevencia nehôd a úrazov v domácnosti.

  Pri prvej pomoci môže infokartička výrazne pomôcť. lupa
  Pri prvej pomoci môže infokartička výrazne pomôcť. | Google

  Komunálna poisťovňa preto pripravila infokartičku, ktorá je k dispozícii na stiahnutie každému a dokáže pomôcť ozrejmiť zdravotný stav dieťaťa aj v neprítomnosti rodiča, a tak urýchliť správne poskytnutie zdravotnej starostlivosti či ošetrenia. Agentúru SITA o tom informovala PR manažérka Komunálnej poisťovne Lenka Dolinajová.

    

  „Aj domáce prostredie môže byť nebezpečným miestom. V našich domácnostiach dochádza až k 80-tim percentám nehôd a úrazov. Deti sa najčastejšie zrania v kuchyni alebo kúpeľni. Kúpeľňová dlážka je tiež častou príčinou pošmyknutia a následného pádu seniorov,“ povedal prezident Slovenského Červeného kríža Viliam Dobiáš. Podľa údajov poisťovní ide najčastejšie o popáleniny, zlomeniny následkom pádu, dusenie či krvácanie, uštipnutie hmyzom a dokonca otravy, u detí najmä chemikáliami, pracími práškami či liekmi. Najviac ohrozenými sú práve deti. Svetová zdravotnícka organizácia upozorňuje na to, že hoci úrazy majú za následok viac ako polovicu úmrtí detí, tejto problematike sa venuje málo pozornosti.

   

  Komunálna poisťovňa v tlačovej správe uviedla, že registruje priemerne sedemsto detských úrazov za rok, pričom ich počet každoročne stúpa. „V porovnaní s rokom 2012 ich v roku 2016 evidujeme až o 125 percent viac,“ povedala členka predstavenstva poisťovne Blanka Hatalová. Deťom sa nevyhýbajú ľahšie zranenia, ale ani vážnejšie úrazy či kritické choroby, ktorých liečenie môže výrazne zasiahnuť domáci rozpočet. „Najvyššia vyplatená suma za úraz v tomto roku bola 12-tisíc eur. Išlo o zlomeninu zápästia, úraz sa stal pri skateboardingu,“ dodala Hatalová. Vážnejší úraz sa môže stať nečakane, bez prítomnosti rodiča, ktorý pozná zdravotný stav svojho dieťaťa najlepšie. Rodičia preto môžu infokartičku vytlačiť a vložiť deťom do školskej tašky, peračníka či peňaženky a okrem mena a kontaktu na rodiča do nej môžu vpísať aj informácie o alergiách, užívaných liekoch či krvnej skupine dieťaťa. To všetko môže pomôcť pri poskytovaní prvej pomoci laikom, ale aj privolaným zdravotníkom pri poskytovaní odbornej zdravotnej starostlivosti.

  sita | fakt24.sk

  Komentáre k článku