FAKT24


sviatok má , zajtra

  OCHRANA BIODIVERZITY

  Spolupráca Česka a Slovenska: Lesy budú chrániť biodiverzitu hraničných území

  10.09.2017 19:00 / správy google+ twitter facebook

  Slovensko a Česko budú spoločne chrániť biodiverzitu cezhraničného územia v Strážovských vrchoch a Bielych Karpatoch. Projekt štátnych podnikov Lesy SR a Lesy ČR s názvom Spoločne za posilnenie a ochranu biodiverzity sa uskutoční vďaka podpore Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

  Spoločný projekt Česka a Slovenska na ochranu biodiverzity. lupa
  Spoločný projekt Česka a Slovenska na ochranu biodiverzity. | Pixabay

  Ako informoval Marian Staník, generálny riaditeľ Lesov SR, projekt v hodnote vyše 775-tisíc eur je zameraný na ochranu a koordinované riadenie prírodne významných území rozdelených štátnou hranicou. Projekt bude trvať do roku 2019.

    

  K nosným aktivitám projektu bude patriť odstránenie nežiadúcej krovitej vegetácie, čo spolu s pravidelným kosením dlhodobo neobhospodarovaných lúk umožní návrat vzácnych horských druhov rastlín. Získané seno spolu s ďalším krmivom poskytnú v zimnom období lesnej zveri, čím sa výrazne znížia škody spôsobené zverou na mladých lesných porastoch. Na okrajoch lúčnych biotopov vysadia plodonosné a ovocné dreviny, ktoré prispejú k zvýšeniu diverzity. Pre zlepšenie stability lesných biotopov v lokalitách s neprirodzenou skladbou drevín vysadia také dreviny, ktoré sú pre oblasť Bielych Karpát typické. „Na záver projektu budú v uvedenom regióne vybudované informačné tabule a altánky, ktoré spolu s otvorením spoločného cezhraničného chodníka napomôžu zatraktívneniu cezhraničného regiónu pre rozvoj cestovného ruchu," uviedol hovorca Lesov SR Radko Srnka

  sita | fakt24.sk

  Komentáre k článku