FAKT24


sviatok má , zajtra

  DIKTÁTOR KIM

  Bezpečnostná rada OSN schválila nové sankcie voči Kimovi

  12.09.2017 11:30 / správy google+ twitter facebook

  Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) v pondelok jednohlasne schválila nové a doteraz najtvrdšie sankcie voči KĽDR. Značne zmiernená rezolúcia, ktorej návrh predložili Spojené štáty v reakcii na jej jadrový test z 3. septembra, zakazuje vývoz textilu z komunistickej krajiny a zároveň obmedzuje dovoz ropy, rafinovaných ropných produktov, kondenzátov a skvapalneného zemného plynu.

  Kim Čong-un lupa
  Dikatátor Kim si prezerá severokórejskú bombu. | sita/ap

  Sankcie sa okrem toho týkajú aj severokórejských robotníkov, ktorí v zahraničí nemôžu dostať nové povolenie na prácu. Pôvodný návrh rezolúcie, ktorý predložil Washington, požadoval úplné ropné embargo, zákaz exportu textilných výrobkov, zákaz práce severokórejských robotníkov v zahraničí a zmrazenie účtov severokórejského lídra Kim Čong-una a ďalších vysokých predstaviteľov štátu. Rusko a Čína, ktoré presadzujú zdržanlivejší prístup voči Severnej Kórei, s novými sankciami súhlasili až po ich zmiernení.

   

  Americká veľvyslankyňa v OSN Nikki Haley sa po hlasovaní vyjadrila, že ide o "zatiaľ najsilnejšie sankcie uvalené na Severnú Kóreu", zdôraznila však, že svojho účinku dosiahnu, ak "všetky krajiny tieto kroky uplatnia úplne a agresívne".

  sita | fakt24.sk

  Komentáre k článku