FAKT24


sviatok má , zajtra

  PRACOVNÉ PODMIENKY

  Ľudia bojujú za lepšie podmienky: Vo Francúzsku začali protesty proti novele zákonníka práce

  12.09.2017 19:00 / správy google+ twitter facebook

  Vo viacerých francúzskych mestách sa začali v utorok protesty proti novele zákonníka práce, ktoré usporiadali zástupcovia odborov.

  Vo Francúzsku začali ľudia protestovať. lupa
  Vo Francúzsku začali ľudia protestovať. | SITA

  Po celom území Francúzska by sa malo uskutočniť 180 protestov, ktoré majú sprevádzať aj štrajky zamestnancov. Odborová organizácia CGT, ktorá je hlavným organizátorom demonštrácií, zaznamenala zhruba štyritisíc ohlásení o štrajkoch, píše spravodajský portál BBC. Ďalšie protesty sú naplánované na 21. septembra.

    

  Ľudia vyšli ráno proti reforme do ulíc v mestách ako Nice, Le Havre, Bordeaux, Perpignan či Marseille, kde sa zišlo zhruba tritisíc protestujúcich vrátane ľavicového politika Jean-Luca Mélenchona. V Lyone protesty sprevádzali potýčky, keď sa polícia snažila zablokovať demonštrantom cestu. Počas dňa je protest naplánovaný aj v Paríži, kde už varovali turistov aj pred možnými komplikáciami na Eiffelovej veži, ktorej pracovníkov organizátori protestov vyzvali k štrajku. Stredoškolskí študenti blokujú v Paríži a v Poitiers svoje školy. Protesty by mali ovplyvniť aj dopravu, regionálne vlaky premávajú v upravených znížených intervaloch.

   

  Novela zákonníka práce má poskytnúť firmám väčšiu pružnosť pri prerokovávaní pracovných podmienok a odmien so zamestnancami a obmedziť odškodné pre zamestnancov, ktorých neprávom prepustia. Tieto zmeny však zmenšujú právomoci samotných odborov, čo viedlo k utorkovým demonštráciám. Protesty sú prvým veľkým testom prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý avizoval zmeny v zákonníku práce krátko po tom, ako sa chopil moci.

  sita | fakt24.sk

  Komentáre k článku