FAKT24


sviatok má , zajtra

  ZBÚRAJÚ HO?

  Minister vnútra prekvapuje: Zdemolujte rodný dom Hitlera!

  13.06.2016 00:00 / správy google+ twitter facebook

  Rakúsky minister vnútra Wolfgang Sobotka by si podľa vlastných slov vedel predstaviť demoláciu rodného domu Adolfa Hitlera. Podľa Sobotku by išlo o "najčistejšie riešenie" dlhodobých problémov s "Hitlerovým" domom v meste Braunau am Inn v Hornom Rakúsku.

  Hitler dom lupa
  Rodný dom Hitlera by rakúsky minister vnútra najradšej zbúral. | archív

  Rakúska vláda sa dlhodobo snaží zabrániť tomu, aby sa dom, kde sa v apríli 1889 narodil Adolf Hitler, stal miestom zhromažďovania sa a záujmu neonacistov. Nehnuteľnosť je v súkromnom vlastníctve a vláda ju má v prenájme už od roku 1972, aby zamedzila jej zneužitiu. Priestory dlhé roky využívali rôzne charitatívne organizácie, naposledy tam bolo stredisko pre ľudí so zdravotným postihnutím.

    

  Od roku 2011 je však dom prázdny, čo spôsobili spory medzi vládou a majiteľkou domu Gerlindou Pommerovou, ktorá odmietla udeliť súhlas na jeho obnovu. Šéf rakúskeho rezortu vnútra v tejto súvislosti vyjadril presvedčenie, že vyvlastnenie domu bude napokon nevyhnutné, čo rakúska vláda signalizovala už v apríli tohto roku. "Skúšali sme komunikovať s majiteľkou o všetkých možnostiach využitia a kúpy domu, avšak bezvýsledne. Pre mňa by demolácia... bola najčistejším riešením," povedal Sobotka v sobotu večer pre rakúsku televíziu ORF.

   

  Podľa ministerstva nie je momentálne vôbec jasné, či by bola demolácia domu realizovateľná po právnej stránke. Ak by malo dôjsť k vyvlastneniu domu, bola by potrebná zmena platných zákonov. Majiteľka by potom dostala ponuku na odškodnenie. O budúcnosti domu by ešte mala rokovať komisia historikov.

  redakcia | fakt24.sk

  Komentáre k článku