FAKT24


sviatok má , zajtra

  ARMÁDA

  Ministerstvo obrany chce nakúpiť slovenské obrnené vozidlá

  10.11.2017 15:32 / správy google+ twitter facebook

  Pri výrobe obrnených vozidiel pre slovenskú armádu by mal byť v maximálnej miere zapojený slovenský obranný priemysel. Na tlačovej besede túto snahu dnes prezentovali minister obrany Peter Gajdoš a generálny tajomník služobného úradu Ministerstva obrany SR a predseda komisie a koordinátor pre tvorbu, posudzovanie a realizáciu strategických dokumentov Ján Hoľko. Rezort obrany vzhľadom na to, že na Slovensku je domáci obranný priemysel, chce ísť cestou výskumu a vývoja nových vozidiel.

  peter gajdoš lupa
  peter gajdoš | sita

  Ide o historickú modernizáciu, ktorá si do roku 2029 vyžiada 1,2 mld eur. Značná časť finančných prostriedkov by tak zostala na Slovensku. Minister Gajdoš pritom na tlačovej besede uviedol, že sa budú snažiť získať časť prostriedkov z Európskeho obranného fondu.

   

  V prípade vozidiel 8 X 8 slovenské ministerstvo obrany má podpísané memorandum s fínskym rezortom obrany, na základe čoho vznikla technická dohoda. Slovenský podnik Konštrukta-Defence a fínsky štátny podnik, už na základe toho vyvíjajú požadované časti. Slovenská strana by pritom mala vyvíjať 2/3, tretina je na strane Fínov, ktorí na základe našich požiadaviek majú upraviť podvozok. Predstavitelia rezortu obrany zdôraznili, že prototyp vozidla by mohol byť k dispozícii o mesiac. Následne musí vozidlo prejsť vojskovými a technickými skúškami.

   

  V prípade vozidiel 4 krát 4 je rezort obrany na začiatku cesty. Nie je ešte vybratý partner, ktorého sa rozhodli nájsť a pomôcť im k tomu má Priemyselný deň, ktorý sa uskutoční vo vojenských priestoroch na Záhorí 6. decembra. Hoľko uviedol, že aj v tomto prípade by chceli, aby to bolo slovenské vozidlo a peniaze opäť zostali na Slovensku. Minister obrany Gajdoš zdôraznil, že konečné rozhodnutie je na vláde. Ak sa neprijme riešenie, ktoré predstavitelia rezortu obrany prezentovali dnes na tlačovej besede, tak sa pôjde do iného riešenia.

   

  Združenie bezpečnostného a obranného priemyslu (ZBOP) SR, ktoré združuje najvýznamnejšie slovenské firmy z oblasti obranného priemyslu, v správe k dnešnej tlačovej besede rezortu obrany uviedlo, že "do dnešného dňa nebola žiadna z týchto firiem, s výnimkou Konštrukta Defence (jej 100% akcionárom je MO SR), oslovená". Vzhľadom k tomu, že doposiaľ neboli tieto relevantné subjekty slovenského obranného priemyslu, ktoré disponujú príslušnými kapacitami a sú schopné predmetné dodávky realizovať, oslovené, Združenie bezpečnostného a obranného priemyslu považuje takéto konanie vo vzťahu k svojim členom za diskriminačné, uvádza sa vo vyhlásení Prezídia ZBOP SR . Prezident Združenia bezpečnostného a obranného priemyslu SR Tibor Straka sa oficiálnym listom v tejto súvislosti obráti aj na členov Bezpečnostnej rady SR, ktorá by sa témou nákupu obrnených vozidiel mala zaoberať na budúci týždeň.

   

  Podľa hnutia Progresívne Slovensko po dnešnej tlačovej besede je zrejmé, že rezort obrany posledné mesiace vodí ľudí za nos. Pred letom sa ministerstvo tvárilo, že pri nákupe obrnených vozidiel za miliardu eur vyberá najefektívnejší spôsob. "Je to len divadlo, ministerstvo dnes priznalo, že už dávno má vybraného priameho dodávateľa a iné spôsoby obstarávania nikdy nemyslelo vážne,” povedal Martin Dubéci z Progresívneho Slovenska, ktorý sa téme modernizácie v obrane venuje dlhodobo. Zásadné rozhodnutie a procesy boli spustené bez vlády, bez parlamentu a bez verejnosti, zdôraznili v stanovisku, ktoré poskytli agentúre SITA. Vzhľadom na tieto informácie nie je prekvapivé, že ministerstvo sa snaží všetky dokumenty v tomto procese utajovať. Neexistuje dôvod, prečo analýza, ktorej výsledok je výber spôsobu obstarania tohto miliardového nákupu, bola tajná. Nenachádzajú sa v nej citlivé technické informácie (resp. tie môžu ostať neverejné). Obchodné tajomstvo nie je dostatočným dôvodom pri tejto sume, tak ako v minulosti potvrdili aj slovenské súdy. “Jediný dôvod, prečo ministerstvo utajuje, je strach z verejného tlaku, ktorý by bez pochýb tento dokument vyvolal,” dodal Dubéci. Hnutiu Progresívne Slovensko je ľúto, že otázka so zásadným dopadom na národnú bezpečnosť SR sa stáva jednou z najväčších káuz tejto vlády. Svojvoľnosť a nedôvera, s ktorou koná ministerstvo, však dospeli do momentu, keď si nevieme predstaviť, že ho s týmto vedením budú vedieť dotiahnuť do dôveryhodného konca. Z tohto dôvodu by minister a generálny tajomník Služobného úradu Ministerstva obrany SR mali odísť zo svojich funkcií, píšu vo svojom stanovisku.

  sita | fakt24.sk

  Komentáre k článku