FAKT24


sviatok má , zajtra

  VÝROČIE

  Korčok rokoval s veľvyslancom aj o vzniku Česko-Slovenska

  12.11.2017 10:37 / správy google+ twitter facebook

  Bezpečnostná zóna pred americkým veľvyslanectvom v Bratislave, budúcoročné výročia v česko-slovenských dejinách, ale aj otázky medzinárodného diania boli hlavnými témami tohtotýždňového stretnutia štátneho tajomníka rezortu diplomacie Ivana Korčoka s americkým veľvyslancom Adamom Sterlingom.

  Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Ivan Korčok lupa
  Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Ivan Korčok | sita

  Nadväzujúc na septembrovú návštevu Korčoka vo Washingtone, D.C. konštatovali, že posilnenie politického dialógu je naďalej prioritou slovenskej diplomacie. „Budúcoročné výročia v česko-slovenských dejinách a slovensko-amerických vzťahov sú výbornou príležitosťou na zintenzívnenie našej praktickej spolupráce a vzájomných kontaktov. Ponúka sa možnosť nielen bilancovať 25 rokov od nadviazania diplomatických stykov, ale aj posúvať našu spoluprácu v tých oblastiach, kde je najväčší potenciál,“ uviedol Korčok. Informoval o tom tlačový odbor rezortu.

   

  Korčok a Sterling sa v diskusii dotkli aj situácie týkajúcej sa bezpečnostnej zóny pred americkým veľvyslanectvom v Bratislave. „Tak ako v minulosti, aj teraz rezort diplomacie v komunikácii s relevantnými inštitúciami aktívne poukazuje na skutočnosť, že Slovenská republika je zmluvnou stranou Viedenského dohovoru o diplomatických stykoch a ako prijímajúci štát je povinná všemožne uľahčiť výkon funkcií diplomatickej misie a nesie v tomto zmysle plnú medzinárodnoprávnu zodpovednosť," píše sa v tlačovej správe. Podľa Korčoka rezortu záleží na tom, aby sa dosiahlo obojstranne prijateľné riešenie a boli tak zabezpečené všetky podmienky pre plnohodnotný výkon konzulárnych funkcií, ktorý je aj v záujme slovenských občanov. „MZVaEZ sa bude v dialógu s dotknutými inštitúciami, rešpektujúc ich autonómnosť, naďalej zasadzovať za potrebu rešpektovania všetkých záväzkov vyplývajúcich z medzinárodných dohôd“, dodal Korčok.

   

  Rozhovory sa dotkli aj medzinárodného diania a tém, ktoré aktuálne rezonujú nielen na pôde Európskej únie, ale aj v Spojených štátoch. Štátny tajomník taktiež pripomenul aktuálny vývoj ohľadom revízie základných koncepčných materiálov o obrane a bezpečnosti SR.

   

  Tento týždeň rokovania s veľvyslancami absolvoval aj druhý štátny tajomník rezortu Lukáš Parízek. Rozhovoru s veľvyslancom Talianska Gabrielem Meuccim dominovala otázka spolupráce v rámci Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v OBSE. Parízek ocenil intenzívnu spoluprácu s Talianskom, po ktorom Slovenská republika v roku 2018 prevezme predsedníctvo v Stredomorskej kontaktnej skupine a v roku 2019 predsedníctvo v OBSE. Partneri pozitívne zhodnotili slovensko-talianske bilaterálne vzťahy, pričom podľa nich je výsledkom dobrej ekonomickej spolupráce fakt, na Slovensku dnes pôsobí viac ako 500 talianskych firiem.

   

  Parízek prijal aj veľvyslankyňu Kráľovstva Lesotho v Slovenskej republike so sídlom v Ríme Lineo Irene Molise-Mabusela. Veľvyslankyňa informovala o záujme znovuotvorenia úradu Honorárneho konzula Lesotha v SR. Vyzdvihla aktivity sirotinca Sv. Cecílie v meste Ha Buasono, ktorý realizuje Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce Sv. Alžbety z Bratislavy v spolupráci s miestnym partnerom.

  sita | fakt24.sk

  Témy: ivan korčok
  Komentáre k článku