FAKT24
  MIER

  Valné zhromaždenie OSN vyzvalo členské štáty na prímerie počas hier

  14.11.2017 12:00 / správy google+ twitter facebook

  Valné zhromaždenie OSN v pondelok aklamačne schválilo uznesenie vyzývajúce všetky krajiny, aby zastavili nepriateľské akcie a dodržiavali prímerie počas nadchádzajúcich zimných olympijských hier 2018 v Pjongčangu v Kórejskej republike. Rezolúcia, ktorú odklepol úderom kladiva slovenský predseda VZ OSN Miroslav Lajčák, bola prijatá s veľkým potleskom. Vyzýva členské štáty, aby zachovali prímerie v čase 7 dní pred 9. februárom (začiatok ZOH) do 7 dní po skončení paralympiády ( 8. marca).

  Olympia lupa
  Zapálenie olympijskeho ohňa. | sita/ap

  Predseda Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach tlmočil 193-člennému svetovému orgánu slová, že rezolúciou "vytvára podmienky pre všetkých športovcov, aby súťažili v mieri". "Iba členské štáty OSN môžu zaručiť bezpečný prechod k olympijským hrám, umožňujú všetkým olympijským športovcom realizovať svoj sen života," povedal.

   

  Lee Hee-beom, predseda juhokórejskeho organizačného výboru povedal, že rezolúcia Valného zhromaždenia znamená "silné želanie, aby Pjongčang poskytol príležitosť na posilnenie priaznivého prostredia pre budovanie a udržanie mieru na Kórejskom polostrove a v severovýchodnej Ázii."

   

  Rezolúcia pripomína starovekú grécku tradíciu "Ekecheiria," ktorá volala po zastavení vojnových akcií, na podporu mierového prostredia, zaistenie bezpečnosti na starovekých olympijských hrách. Valné zhromaždenie OSN obnovilo tradíciu v roku 1993 a odvtedy prijalo uznesenia pred všetkými olympijskými hrami, ale štáty zapojené do konfliktov často ignorovali výzvu na prímerie.

   

  Hry v Pjongčangu "nám dajú nádej v našich nepokojných časoch pre lepšiu budúcnosť," povedal Bach. "Olympijské hry ukazujú, že nami zdieľané hodnoty sú silnejšie než všetky tie, ktoré nás chcú rozdeliť," dodal šéf MOV:

  sita | fakt24.sk

  Témy: olympiáda
  Komentáre k článku