FAKT24


sviatok má , zajtra

  PRÍRODNÁ KATASTROFA

  Zosuvy pôdy v Kalifornii si vyžiadali najmenej 13 obetí

  10.01.2018 10:29 / správy google+ twitter facebook

  Najmenej 13 ľudí zahynulo v južnej Kalifornii pri zosuvoch pôdy, ktoré vznikli po prudkých dažďoch a zničili viacero domov. Nepriaznivé počasie zasiahlo miesta, ktoré ešte v decembri sužovali masívne požiare, vrátane mesta Montecito. Tam prišlo v dôsledku zosuvov o život pravdepodobne najviac obetí, uviedol hovorca okresu Santa Barbara David Villalobos.

  Kalifornia lupa
  Zosuvy pôdy v Kalifornii | sita/ap

  Živel si vyžiadal aj značný počet zranených. Dvadsať osôb hospitalizovali v Santa Barbara Cottage Hospital, štyria z nich sú vo veľmi vážnom stave. Neznámy počet ľudí je nezvestných, pričom sa úrady snažia zistiť, či sa pri zosuvoch stratili alebo sa len neozvali svojim rodinám.

  Záchranári ďalej pátrajú po možných preživších. Pomocou helikoptér zachránili viac ako 50 ľudí, ktorí uviazli na strechách svojich domov, a na zemi zachránili desiatky ďalších vrátane 14-ročného dievčaťa v Montecite, ktoré bolo niekoľko hodín uväznené v ruinách jej domu.

  Ako informuje agentúra AP, prudký dážď prišiel nečakane a zaplavil pohorie Santa Ynez, odkiaľ sa následne uvoľnilo bahno a kamene. Valiaca sa voda okrem toho so sebou brala aj stromy, autá a trosky domov. Diaľnica spájajúca Venturu a Santa Barbaru zostala pokrytá vodou a nánosom bahna, trosiek a stromov.

  Úrady v okresoch Santa Barbara, Ventura a Los Angeles nariadili evakuácie. V prvom menovanom okrese ich však podľa odhadov poslúchlo zhruba 15 percent tamojších obyvateľov.

  sita | fakt24.sk

  Komentáre k článku