FAKT24


sviatok má , zajtra

  NEMECKO

  Koaličnú dohodu ako prvá schválila CSU, čaká sa na CDU a socialistov

  08.02.2018 19:00 / správy google+ twitter facebook

  Kresťansko-sociálna únia Bavorska (CSU) vo štvrtok ako prvá zo strán, ktoré by mali byť súčasťou budúcej nemeckej vlády, schválila koaličnú dohodu. Ako informovalo viacero vysokopostavených členov strany, vedenie CSU schválilo koaličnú zmluvu jednohlasne.

  Merkelová lupa
  Angela Merkelová | sita/ap

  Hlavná strana dvojbloku CDU/CSU, teda Kresťanskodemokratická únia Nemecka (CDU) nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, by mala koaličnú zmluvu schváliť na straníckom kongrese, ktorý sa uskutoční 26. februára. Ani v CDU sa nepredpokladá žiadna dramatická voľba a koaličná zmluva by v Merkelovej strane mala bez problémov prejsť, hoci isté výhrady sa medzi predstaviteľmi CDU už objavili. Niektorí z nich napríklad nie sú spokojní s tým, že strana by mala v budúcej vláde stratiť ministerstvá financií aj vnútra.

   

  Neistý výsledok však zatiaľ veští hlasovanie v Sociálnodemokratickej strane Nemecka (SPD), ktorá si dáva koaličnú zmluvu schváliť v hlasovaní medzi všetkými svojimi 463 723 členmi. Výsledok vnútrostraníckeho hlasovania sa očakáva 4. marca.

   

  Medzi sociálnymi demokratmi je ostrý spor o to, či má strana vstúpiť do koalície, pričom časť straníkov argumentuje, že ďalšia koalícia s CDU/CSU môže stranu pripraviť o veľkú časť voličskej podpory. Proti členstvu strany vo vláde je najmä jej ľavicové krídlo a najaktívnejším odporcom je stranícka mládežnícka organizácia. Tá dokonca začala koncom januára organizovať masový expresný nábor nových členov, ktorých pri vstupe do strany rovno nabádala, aby hlasovali proti jej budúcemu členstvu v koalícii s CDU/CSU.

  sita | fakt24.sk

  Komentáre k článku