FAKT24
  ČÍNA

  Čínsky prezident môže vládnuť neobmedzene

  11.03.2018 16:00 / správy google+ twitter facebook

  Čínsky parlament schválil v nedeľu návrh na zrušenie ustanovenia v ústave, podľa ktorého prezident krajiny môže pôsobiť vo funkcii maximálne dve po sebe idúce funkčné obdobia, informovala agentúra AP.

  Čína lupa
  Čínsky prezident Si Ťin-pching. | tasr/ap

  Prezident Si Ťin-pching, ktorý sa úradu ujal v marci 2013, tak bude môcť zostať vo funkcii aj po skončení svojho druhého funkčného obdobia v roku 2023.

   

  Za návrh, ktorý predložil vo februári Ústredný výbor Komunistickej strany Číny, hlasovalo v nedeľu takmer 2958 členov Celočínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov. Proti boli dvaja, traja sa hlasovania zdržali a v jednom prípade bolo neplatné.

   

  Americký prezident Donald Trump sa začiatkom marca pochvalne vyjadril o tom, že jeho čínsky kolega Si Ťin-pching bude zrejme môcť zastávať svoj úrad bez obmedzenia počtu funkčných období. "(Si Ťin-pching) je teraz doživotným prezidentom. Doživotným prezidentom. A je ohromný," vyhlásil Trump.
  Šéf Bieleho domu v súvislosti s čínskym lídrom zauvažoval o možnosti zavedenia doživotného výkonu prezidentskej funkcie aj v USA.

   

  "A pozrite sa, on (Si Ťin-pching) to dokázal urobiť. Myslím, že je to ohromné. Možno to dakedy vyskúšame," povedal Trump.

  TASR | fakt24.sk

  Komentáre k článku