FAKT24


sviatok má , zajtra

  TURECKÝ PREVRAT

  PRÁVE TERAZ! V Turecku je prevrat: Streľba, stíhačky a armáda prevzala moc nad krajinou!

  15.07.2016 22:30 / správy google+ twitter facebook

  Nad tureckým hlavným mestom Ankara boli dnes večer zaznamenané prelety vojenských lietadiel, vojenské vozidlá blokujú i mosty v Istanbule. Informuje o tom agentúra AP.

  Prevrat v Turecku lupa
  Prevrat v Turecku | cnn.com

  Turecký premiér Binali Yildirim pre miestne médiá vyhlásil, že skupina v rámci armády sa zapojila do pokusu o štátny prevrat, bližšie detaily však neuviedol.

    

  Zdôraznil, že Turecko nepripustí nijakú "iniciatívu, ktorá by mohla narušiť demokraciu"."Zameriavame sa na možnosť pokusu o štátny prevrat. Ide o protizákonnú činnosť určitej skupiny vo vnútri armády, ktorá koná mimo vojenského velenia. Náš ľud musí vedieť, že nedopustíme nijakú aktivitu, ktorá by poškodila demokraciu," dodal. Podľa tureckej tlačovej agentúry Dogan došlo k zablokovaniu jednosmernej premávky na istanbulskom moste cez Bospor, ako aj na Moste Fatiha Sultána Mehmeta vojenskými vozidlami. Podľa viacerých informácií, prevzala armáda moc nad krajinou. Chcú tak zachovať demokratický poriadok a zabezpečiť dodržiavanie ľudských práv. Turecké armádne zložky sa týmto krokom rázne postavili proti prezidentovi krajiny Recepovi Tayyipovi Erdoganovi.

   

  Podľa premiéra však ide iba o jednu časť armády a vláda sa bude snažiť zabrániť akémukoľvek prevratu. Za všetkým má stáť islamský duchovný Fetullah Gulen, ktorý v minulosti prezidenta podporoval, no neskôr bol práve on, kto proti jeho vláde bojoval, dokonca aj počas krvavých protestov pred tromi rokmi. Podľa všetkého je však situácia vážne, nad krajinou prelietajú stíhačky, v Istanbule sú obrnené vozidlá a tanky. Cesty sú zablokované a nikto nevie, čo sa vlastne deje. 

   

   

  STIUÁCIU BUDEME NAĎALEJ SLEDOVAŤ A SPRÁVU AKTUALIZOVAŤ

  | fakt24.sk

  Komentáre k článku