FAKT24
  MASAKER V NICE

  Toto tajili Francúzi niekoľko týždňov: Pred EURO 2016 zmarili krvavý masaker!

  19.07.2016 00:00 / správy google+ twitter facebook

  Francúzsky premiér Manuel Valls informoval dnes v Paríži, že bezpečnostné zložky zmarili bezprostredne pred otvorením európskeho futbalového šampionátu EURO 2016 teroristický útok, ktorý mohol byť mimoriadne vražedný.

  Manuel Valls lupa
  Manuel Valls | Facebook

  Žiadne ďalšie podrobnosti však predseda francúzskej vlády neuviedol. Informovali o tom francúzske elektronické i printové médiá. Valls, ktorý sa usiluje o predĺženie výnimočného stavu v krajine o ďalšie tri mesiace, prišiel s touto informáciou v predvečer zasadania francúzskej vlády, ktorá bude o tejto otázke rokovať v utorok. V Nice, na promenáde, ktorá bola dejiskom štvrtkového teroristického útoku kamiónom na nevinných ľudí, si dnes obete minútou ticha na poludnie uctilo viac ako 40.000 ľudí vrátane francúzskeho premiéra, ktorého však niektorí z prítomných vypískali na znak nespokojnosti s úrovňou bezpečnosti v krajine.

    

  Páchateľ štvrtkového útoku v Nice sa na svoj čin vopred pripravoval a vyhľadával si na internete informácie o radikálnych islamistických skupinách. Zaujímal sa tiež o júnovú masakru v gay klube vo floridskom Orlande a o streľbu na policajtov v texaskom Dallase. Na dnešnej tlačovej konferencii to oznámil vyšetrujúci parížsky prokurátor Francois Molins. Podľa jeho slov bol útočník z Nice pôvodne sekularizovaný nepraktikujúci moslim, ktorý sa radikalizoval v priebehu relatívne krátkej doby. Vyšetrovatelia zistili, že si na internete hľadal informácie týkajúce sa takzvaného Islamského štátu (IS) a ďalších džihádistických organizácií. Útočník Mohamed Lahouaiej Bouhlel, moslim tuniského pôvodu žijúci vo Francúzsku, tiež vopred niekoľkokrát navštívil nábrežie v Nice ako miesto zamýšľaného masakru. Postupne tiež zhromažďoval peniaze potrebné na prenájom nákladného auta a príslušnú požičovňu kontaktoval už asi týždeň pred útokom.

   

  Bouhlel 14. júla vrazil nákladným vozidlom do davu ľudí oslavujúcich Deň dobytia Bastily. Podarilo sa mu zabiť najmenej 84 ľudí a zraniť ďalších vyše 300. V nemocniciach stále zostáva 114 zranených, z ktorých 19 je v kritickom stave. Páchateľa bezprostredne po útoku zastrelili policajti. V súvislosti s prípadom bolo zadržaných sedem podozrivých a trom z nich hrozia obvinenia z terorizmu.
  Trojdňový štátny smútok vo Francúzsku sa už skončil. Z francúzskych kín však po útoku v Nice stiahli akčný triler Bastille Day o teroristickom útoku v Paríži, ktorý nakrútili vo francúzsko-americkej koprodukcii a v ktorom hlavnú postavu, agenta CIA, stvárnil britský herec Idris Elba.

  pop | fakt24.sk

  Komentáre k článku