FAKT24


sviatok má , zajtra

  SMRŤ

  Vedci v šoku! V zamorenej Fukušime „zomierajú“ aj roboty!

  15.03.2017 00:00 / štýl google+ twitter facebook

  Japonská firma, ktorá dostala od tamojšej vlády zakázku na vyčistenie zamorenej jadrovej elektrárne Fukušima je v koncoch. Na mieste najväčšej nukleárnej nehody od Černobylu totiž doslova „zomierajú“ aj roboty.

  Fukusima lupa
  Vedci v šoku! V zamorenej Fukušime „zomierajú“ aj roboty. | Profimedia

  Únik jadrového paliva a poškodenie reaktoru vo Fukušime spôsobilo v roku 2011 zemetrasenie a následná vlna cunami. Pri zemetrasení zahynulo viac ako 18 000 ľudí. V dôsledku nehody vo Fukušime sa muselo zo svojich obydlí presťahovať približne 100 000 ľudí. Z reaktora po nehode uniklo približne 600 ton toxického paliva.

   

   

  Spoločnosť Tepco, ktorá má na starosti vyčistenie Fukušimy chcela najskôr preskúmať elektráreň a skutočný rozsah poškodenia. A keďže radiácia na mieste je príliš vysoká pre človeka vyslali na skúmanie roboty s kamerami. Aj tie však kvôli vysokej radiácii prestávajú fungovať. Posledný pokus zlyhal po tom, čo robot vyrobený firmou Toshiba prestal fungovať päťkrát rýchlejšie ako vedci predpokladali. Celkové náklady na vyčistenie Fukušimy odborníci odhadujú na 150 miliárd eur.

  | fakt24.sk

  Komentáre k článku