FAKT24


sviatok má , zajtra

  NECHCE SA IM

  Japonsko má veľký sexuálny problém. Hrozí mu, že príde o 40 miliónov obyvateľov

  24.05.2017 00:05 / štýl google+ twitter facebook

  Japonská pôrodnosť v uplynulom roku bola taká nízka ako v roku 1899. V Japonsku sa za celý rok narodilo menej ako milión detí.

  japonsko lupa
  Jednou z príčin je aj to, že po druhej svetovej vojne sa v Japonsku vyznávala etika práce. | wikipedia

  Japonsko má veľký problém. Ten spočíva v tom, že Japonci málo sexujú a málo plodia deti. Ak sa situácia nezlepší, podľa odborníkov hrozí, že Japonsko do roku 2065 príde o 40 miliónov obyvateľov. Jeho populácia by tak klesla zo 127 miliónov na 87.

    

  Japonská pôrodnosť v uplynulom roku bola taká nízka ako v roku 1899. V Japonsku sa za celý rok narodilo menej ako milión detí. Dáta štatistikov ukazujú, že tento trend sa v blízkej budúcnosti nezmení. Ak však zostane dlhodobý, bude mať Japonsko vážny problém. Základným problémom poklesu prirodzeného prírastku je nezáujem mladých Japoncov tvoriť rodiny a tiež aj nízky počet imigrantov.

   

  Jednou z príčin je aj to, že po druhej svetovej vojne sa v Japonsku vyznávala etika práce. Celé desaťročia trávili muži dlhé hodiny v práci a ženy doma vychovávali deti. Teraz je však oveľa viac mladých žien zamestnaných. A vďaka náročným pracovným povinnostiam nemajú čas na sociálny život. „To znamená smrť pre rodinu,“ tvrdí sociologička Mary Brinton z Harvardu. Ďalšími krajinami s podobným demografickým problémom sú USA, Čína, Dánsko a Singapúr.

  redakcia | fakt24.sk

  Témy: japonsko, rodina
  Komentáre k článku