FAKT24


sviatok má , zajtra

  TIP NA DOVOLENKU

  Káhira ako mesto plné prekvapení, v ktorom prežijete nádhernú dovolenku

  19.08.2017 20:10 / štýl google+ twitter facebook

  Egypt poznáme v celku veľmi dobre, ale nie všetci poznajú aj jeho islamský stredovek. Ten sa dá nájsť priamo uprostred Káhiry. Pokúsme sa preto spolu vstúpiť do štvrti s prívlastkom "islamská" a môžeme sa presvedčiť, že je to aj o niečom inom, príjemnom a zaujímavom.

  Dovolenka lupa
  Hovorí sa, že Káhira je Egypt a Egypt je Káhira | Shutterstock

  Bulvár rušného mesta striedajú zakrivené uličky s trčiacimi minaretmi a vaše zmysly pritom napĺňajú tisíce vôní, pachov, farieb a zvukov. Je to krajina zvykov a tradícií, ktoré môžu byť pre naše oči a pocity príliš exotické. Preto ak budete cestovať s deťmi, zaobstarajte si cestovné postieľky, tunajšie ubytovanie a pohodlie nemusí tým najmenším vždy vyhovovať.

     

  Matka sveta

  Hovorí sa, že Káhira je Egypt a Egypt je Káhira, že jej prach je zlato, a že je matkou sveta. Každopádne je Káhira mestom plných kontrastov. Megalopolis, ktorý kypí životom, a ktorý poteší každého, kto to chce a vie oceniť. Viac by sme však mali ponechať na vašej zrelej úvahe, ktorú si môžete urobiť vycestovaním na dovolenku do Egypta do tejto exotickej metropoly.

   

  40 metrov vysoká oáza pokoja

  Prvou z veľkých stavieb, ktorá vás v Islamskej Káhire privíta je mešita Sultána Hassana z polovice 14. storočia. Jej steny vyrastajú do výšky takmer 40 m, čím pôsobia skôr ako pevnosť. Mešita je dnes príjemnou oázou pokoja s nádhernou mramorovou výzdobou kibri, teda stien s výklenkami vždy ukazujúcim  k Mekke. Za ňou je potom mauzóleum s hrobkou samotného Sultána Hassana.

   

  Jednou z najvýznamnejších pamiatok ranného Islamu je Ibn Tulunova mešita, postavená už v 9. storočí. Zachovala sa prakticky vo svojej pôvodnej podobe, a to vrátane nezvyklého špirálovitého minaretu, z ktorého je pekný pohľad do okolitých uličiek.

   

  V tejto časti mesta môžete nájsť konské záprahy, ktoré nie sú pútnickou atrakciou a predajcov mäsa, ktorí ho porciujú a ponúkajú priamo na ulici. Jeho konzumáciu by sme vám ale aj napriek spoľahlivému cestovnému poisteniu neodporúčali. Radšej sa nechajte "pohltiť" atmosférou vyvolanou moezínom zvolávajúcim veriacich na spoločnú modlitbu v mešite.

   

  Výhľad na pyramídy z modrého "neba"

  V uliciach Káhiry sa ukrýva modrá mešita z 15. storočia, ktorá získala svoj názov podľa kachličkovej výzdoby. Tá údajne vznikla až v ďalekom tureckom Izniku a do Káhiry sa dostala počas osmanskej nadvlády o storočie neskôr.

   

  Po dohode so strážcom je možné vystúpiť na jej vysoký minaret a pokochať sa pohľadom nie len na známe pyramídy v Gýze, ale aj na Káhirskú citadelu Sultána Saladína alebo na malé nádvoria hlinených domčekov obyčajných Káhirčanov žijúcich v okolí mešity. Za blízkymi hradbami sa zasa začína mesto mŕtvych.

   

  Obydlia z hrobiek

  Od návštevy tejto tajuplnej časti Egypta by vás nemal odradiť ani mŕtvy osol ležiaci pri ceste. Pôvodne "mamlucký" (mesto Mamluk) cintorín sa premenil s narastajúcou bytovou krízou na veľmi živé "mesto v meste." S dĺžkou cez 6 km patrí medzi najväčšie islamské pohrebiská na svete. Dnes na ňom žije vedľa zosnulých viac než 300 000 ľudí.

   

  Väčšina týchto hrobiek bola vlastne koncipovaná tak, aby sa samotný návštevník mŕtveho predka, mohol v nej niekoľko dní zdržať. Vďaka tomu ich ale začali novo prichádzajúci ľudia osídľovať na bežné bývanie. Ak prekonáte svoje vlastné predsudky, naskytne sa vám tu nezabudnuteľný zážitok.

   

  Mesto, ktoré zanechalo "stopu"

  Aj uprostred tohto mesta stojí mešita s mauzóleom Sultána Kait- Bey-a, ktorý bol známy svojou krutosťou. Jeho mešita je ale považovaná za vrchol islamského staviteľstva v Káhire. V hrobke, ktorá je jej súčasťou sa nachádza aj kameň s údajným odtlačkom nohy proroka Mohameda.

   

  Pokiaľ sa aj tu rozhodnete vystúpiť na štíhly a vysoký minaret, otvorí sa vám nevšedný pohľad na mesto mŕtvych, kde sa na strechách domov chovajú zvieratá a samotné hroby predkov sú rozmiestnené po uliciach alebo miniatúrnych dvorčekoch.

   

  Život sa skrátka nedá zastaviť ani v Káhire, a ako sa zdá jeho mestské časti si ho dokážu užívať plnými dúškami tiež. Vycestujte do tejto krajiny a presvedčte sa o jej rozmanitej kráse.

   

   

  Max | fakt24.sk

  Témy: Káhira, dovolená
  Komentáre k článku