FAKT24


sviatok má , zajtra

  PIJÚ HO TAKMER VŠECI

  Návyková látka, ktorej chuti podľahne väčšina!

  20.08.2017 04:10 / štýl google+ twitter facebook

  Z pohľadu Európy a jej územia sa Nemecko drží v spotrebe kávy na prvom mieste. Vo Fínsku je to ešte viac, tu sa odhaduje, že jedna osoba za rok spotrebuje viac ako 10 kg kávy. V Amerike sa to prepočítava viac na litre, ktorých je naozaj veľa, no intenzita ich kávy je v porovnaní s našim dávkovaním oveľa menšia. U nás a v ostatných krajinách EU sa vypije menej, no sila tohto opojného moku je zasa vyššia.

  Káva je celosvetovo uznávaný nápoj lupa
  Káva je celosvetovo uznávaný nápoj | Shutterstock

  Nápoj, ktorý pijú takmer všetci

  Káva je celosvetovo uznávaný nápoj, ktorý sa svojou spotrebou dostáva na prvé miesto a hneď po ňom nasleduje čaj. Nájdu sa však oblasti, ktoré nie len z náboženských dôvodov popíjanie kávy zakazovali. Dôvodom bol samozrejme jej návyk, ktorý menil ľudskú povahu. 

    

  Spotreba zrnkovej kávy je obrovská, no ľudia ju kupujú aj v mletej podobe. Nie všetci máme doma mlynček a kávovar, na ktorom by sme ju zužitkovali. Ani mletá káva však nestráca na svojej kvalite. Niektorí ľudia ju dokonca dávajú do mrazničky, v domnienke, že jej čerstvosť bude dlhšia. Omyl je však pravdou, teplotný šok ju len poškodí.

   

  Zlepšuje pamäť

  Pre niektorých ľudí je popíjanie kávy rituálom, ktorý si jednoducho nedokážu odoprieť. Možno aj vy si po práci vezmete dámsku kabelku do ruky a pozvete kolegyňu na kávu. Okrem toho, že vám rýchlo ubehne príjemne strávený čas, zlepšíte si aj svoju pamäť. Káva dokonca podporuje aj vašu reakčnú dobu.

   

  Dajte však pozor na jej množstvom, odporúča sa maximálne 200 až 300 mg kávy, čo sú v prepočte 4 šálky kávy denne, a to nie je škodlivé. Ak vypijete viac počítajte s:

  - nespavosťou

  - žalúdočnými problémami

  - nervozitou

  - podráždenosťou

  - búšením srdca a napätím svalov

   

  Dôležité je správne oceniť jej silu

  Káva sa v minulosti považovala za vzácny tovar, ktorý slúžil aj ako liečivo. Dnes poznáme jej  účinky do detailu, vďaka čomu sa jej niekedy veľmi ťažko zbavujeme. Nie je to však klasická droga, ktorá ničí náš organizmus. Nespôsobuje halucinácie, udržuje naše telo v pohotovosti a dodáva nám energiu. Tá najkvalitnejšia samozrejme aj niečo stojí, no ak ste dobrým obchodníkom, môžete si uplatniť zľavy na tovar tohto charakteru veľmi rýchlo.

   

  Náš obľúbený "turek"

  V našich končinách je zaužívaná zalievaná forma, ktorá má špecifické pomenovanie "turecká káva." Priamo v Turecku a v iných krajinách by ste ju však takto asi veľmi ťažko hľadali. Na jej chuti tento spôsob prípravy ale neuberá.

   

  Odborníci tvrdia, že zalievaná káva by sa mala nechať odstáť 4 minúty, kedy sa najlepšie uvoľnia všetky látky a do rovnakého času by sa mala potom aj vypiť. V opačnom prípade sa začína chuť kávy meniť do drevita. Chuť samozrejme závisí aj od spomínanej kvality, ktorej výber je len a len na vás. Jej ponuka je široká, čo je pre spokojnosť zákazníka naozaj dôležité. Všetko musí byť ale s mierou, ktorú si musíte ustrážiť.

  Max | fakt24.sk

  Témy: káva, droga
  Komentáre k článku