FAKT24


sviatok má , zajtra

  JOSEF MENGELE

  Nacistická beštia dvakrát tesne unikla izraelskému Mossadu

  13.09.2017 00:30 / štýl google+ twitter facebook

  Izraelská tajná služba Mossad mohla aspoň dvakrát chytiť nacistického vojnového zločinca Josefa Mengeleho. Beštia, ktorá poslal stovky tisíc Židov na smrť v koncentračnom tábore Osvienčim, však izraelským agentom utiekla.

  Josef Mengele lupa
  Mengele (vľavo) s nacistickými kumpánmi. | sita/ap

  To, že Izraelci nevyužili dve príležitosti chytiť prezradil bývalý agent Mossadu Rafi Eitan. Ten viedol skupinu, ktorá úspešne vypátrala a zajala iného nacistického zločinca Adolfa Eichmanna v Argentíne. “V rovnakom čase, keď sme chytili Eichmanna sme v Buenos Aires vypátrali byt, v ktorom žil Mengele,” povedal pre izraelský rozhlas Eitan.

   

  Izraelský denník Yediot Aharonot zverejnil pred pár dňami nové materiály, ktoré dokazujú, že práve Mengele rozhodoval o osude stoviek tisíc Židov, keď obyčajný mávnutím ruky určil to, kto pôjde do plynovej komory a kto bude žiť. “Takisto riadil šokujúce lekárske pokusy na väzňoch,” píše denník.

   

  Eitan spomína, že vtedajší šéf Mossadu chcel, aby po tom, čo zajali Eichmanna a ukrývali ho v tajnom byte v Buenos Aires, zajali aj Mengeleho. Eitan to však z bezpečnostných dôvodov odmietol. “Nechcel som v rovnakom čase podniknúť dve náročné tajné operácie. Z mojej skúsenosti totiž vyplývalo, že by sme ohrozili úspech oboch,” dodáva Eitan. Eichmanna preto prepravili do Izraela kde bol súdený a popravený. Mengele sa však po tom, čo svet obletela správa o Eichmannovom zajatí, už do bytu v Buenos Aires nevrátil. Mossad ho neskôr objavil ešte v Brazílii, ale aj vtedy Mengele utiekol. Napokon zomrel na úteku, keď sa utopil po tom, čo počas plávania utrpel porážku.

  Šulko | fakt24.sk

  Komentáre k článku