FAKT24


sviatok má , zajtra

  PABLO NERUDA

  Legendárny básnik nezomrel na rakovinu. Zrejme ho otrávili

  21.10.2017 20:00 / štýl google+ twitter facebook

  Slávny čilský básnik a držiteľ Nobelovej ceny za literatúru Pablo Neruda nezomrel na rakovinu. Vyhlásil to v piatok medzinárodný tím expertov po analýze zameranej predovšetkým na identifikovanie patogénnej baktérie, ktorá mohla súvisieť s Nerudovou smrťou.

  Neruda lupa
  Pablo Neruda | sita/ap

  Medzinárodní experti tak spochybnili oficiálnu verziu, podľa ktorej Neruda zomrel v roku 1973 na rakovinu. Experti však stále nevedia, čo presne spôsobilo Nerudovu smrť. "Stále nevieme vylúčiť ani potvrdiť prirodzený ani násilný spôsob smrti Pabla Nerudu," uviedol vedúci medzinárodného expertného tímu Aurelio Luna.

   

  Pablo Neruda, ktorý sa narodil v roku 1904 ako Ricardo Eliécer Neftalí Reyes Basoalto, bol ľavicovým básnikom a dlhoročným členom Komunistickej strany Čile. V rokoch 1949 až 1952 žil v exile, v roku 1950 nakrátko aj v Prahe. Zomrel v roku 1973 počas chaosu, do ktorého krajinu uvrhol vojenský puč neskoršieho diktátora Augusta Pinocheta. Aj preto jedna z najrozšírenejších "neoficiálnych" teórií hovorí o tom, že Nerudu zavraždili Pinochetovi agenti.

  sita | fakt24.sk

  Témy: Pablo Neruda
  Komentáre k článku