FAKT24


sviatok má , zajtra

  PODNIKANIE

  Čo by ste mali vedieť skôr, než si založíte s.r.o.?

  27.11.2017 17:39 / štýl google+ twitter facebook

  Máte super nápad a chcete podnikať? Tak ste tu správne! Poradíme a osvetlím vám niektoré pojmy, ktoré by ste mali pred založením vlastnej firmy poznať.

  Bez ohľadu na to či sa jedná o vytvorenie eshopu, hotelierstvo alebo priemysel, na Slovensku sa dá podnikať dvoma spôsobmi lupa
  Bez ohľadu na to či sa jedná o vytvorenie eshopu, hotelierstvo alebo priemysel, na Slovensku sa dá podnikať dvoma spôsobmi | Shutterstock

  Podnikanie ako fyzická osoba

  Bez ohľadu na to či sa jedná o vytvorenie eshopu, hotelierstvo alebo priemysel, na Slovensku sa dá podnikať dvoma spôsobmi. Ako fyzická osoba budete potrebovať živnostenský list, ktorý vám vystaví živnostenský úrad za pár eur. Výhodou tejto formy podnikania sú najmä nízke počiatočné náklady, nevýhodou zase fakt, že ručíte celým svojim majetkom.

   

  Podnikanie ako právnická osoba

  Medzi právnické osoby zaraďujeme subjekty s právnickou subjektivitou, tie majú pridelené Identifikačné číslo organizácie (IČO). Sem patria napríklad spoločnosti s ručením obmedzeným a ako už z ich názvu vyplýva, ich majitelia ručia len do výšky majetku firmy nie osobného majetku ako v prípade fyzických osôb.

   

  Čo je treba na založenie firmy

  Na založenie firmy toho veľa potrebovať nebudete. Firmu môže založiť aj jeden človek, majiteľ a konateľ v jednej osobe. V čase založenia spoločnosti musí byť plnoletý a spôsobilý vykonávať právne úkony. Ďalším dôležitým momentom je sídlo firmy. Môže to byť adresa vášho bydliska, populárne sú však virtuálne sídla, akési prenajaté adresy, na ktoré akurát chodí pošta.

   

  Koľko to stojí

  Založenie s.r.o. ako takej stojí asi 250€. K tomu treba pripočítať paušálnu sumu za vedenie podnikateľského účtu v banke – tá sa pohybuje v jednotkách eur, vyplatí sa ale zistiť či niektorá z bánk neposkytuje tento účet zdarma. Ďalším zo základných poplatkov je tzv. daň z príjmu, ktorá sa odvádza vždy za predošlý rok. Jej výška je závislá od ročného obratu firmy a aj od toho, či je spoločnosť s DPH alebo bez.

   

  Podnikať sa dá v priebehu pár hodín

  S.r.o. môžete získať tak, že si ju založíte, existuje však aj možnosť kúpiť spoločnosť už založenú. V takom prípade sa jedná o Ready Made spoločnosti založené za účelom ich ďalšieho predaja. Majú splatené základné imanie, spravidla nevyvíjali žiadnu činnosť a sú teda bez záväzkov či pohľadávok. Tieto veci by mal spoľahlivý obchodný partner, od ktorého firmu kupujete, garantovať.

  Max | fakt24.sk

  Témy: podnikanie
  Komentáre k článku